انتقاد مخالفان از افزایش قیمت برق در تاجیکستان

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از آن اظهار تعجب می‌کند که پیشنهادهای سازمان‌های بین‌المللی برای اصلاحات سیاسی پذیرفته نمی‌شوند ولی پیشنهاد افزایش قیمت برق را دولت پذیرفته است

برخی از احزاب مخالف دولت تاجیکستان از تصمیم دولت به افزایش قیمت نیروی برق از اول ماه آینده در این کشور شدیداً انتقاد کرده‌اند.

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان با پخش بیانیه‌ای اظهار داشته است که این امر به وخیم‌تر شدن وضع اقتصادی خانواده‌ها منجر می‌شود.

دولت تاجیکستان تصمیم گرفته است که از اول آوریل سال جاری، قیمت نیروی برق برای ساکنان را از ۹ تا به ۱۱ درم افزایش دهد.

بیانیه حزب نهضت اسلامی در پی برگزاری جلسه اضطراری هیئت رئیسه این حزب که روز دوشنبه ۱۲ مارس برگزار و به موضوع افزایش قیمت نیروی برق اختصاص داشت، صادر شده است.

در این بیانیه تأکید می‌شود که در شرایط فعلی، بالا بردن ارزش برق با وضع اقتصادی ساکنان تاجیکستان سازگار نیست.

حزب نهضت اسلامی در بیانیه خود می‌گوید: "افزایش بیست درصدی قیمت نیروی برق، وضع اقتصادی ساکنان را دشوارتر خواهد ساخت. درست است که برای تجدید ساختار و اصلاح سیستم انرژی بالا بردن ارزش برق ناگزیر است. ولی مقامات دولتی باید نرخ‌ها را مطابق با وضع زندگی مردم مقرر سازند."

ضمناً، دولت تاجیکستان ادعا دارد که افزایش قیمت نیروی برق تقاضای سازمان‌های مالی بین‌المللی است. ولی حزب نهضت اسلامی بر این نظر است که دولت نباید چنین دلیل پیش آورد، زیرا در این صورت مقامات اعتماد مردم را از دست می‌دهند.

در بیانیه آمده است، در حالی که مقامات از پیشنهادهای سازمان‌های بین‌المللی برای انجام اصلاحات سیاسی و برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه صرف نظر می‌کند، تأکید دولت به تقاضای سازمان‌های مالی بین‌المللی در زمینه بالا بردن نرخ برق غیرمنطقی به نظر می‌رسد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مصعود صابراف: "دولت تاجیکستان گروگان صندوق بین‌المللی پول است"

حزب نهضت اسلامی از دولت خواسته است که تصمیم خود در باره بالا بردن قیمت نیروی برق را لغو سازد و قیمت برق را در سطح پیشین حفظ کند.

این در حالیست که مقامات شرکت "برق تاجیک" ادعا دارند که افزایش قیمت نیروی برق برای ساکنان کم‌بزاعت را دولت تاجیکستان جبران خواهد کرد. ولی میزان جبران و نحوه پرداخت آن روشن نیست.

همچنین، پیشنهاد شده است که تجربه دادن امتیاز به برخی از کارخانه‌های صنعتی برای استفاده از نیروی برق بازنگری شود. زیرا فعلاً در مقایسه‌ با ساکنان، این کارخانه‌ها برای استفاده از نیروی برق مبلغ کمتر پرداخت می‌کنند.

شادی شبدال‌اف، رهبر حزب کمونیست تاجیکستان، نیز روز سه‌شنبه‌ ۱۳ مارس، با برگزاری نشستی مطبوعاتی از تصمیم دولت به افزایش قیمت نیروی برق شدیداً انتقاد کرد.

به گفته وی، در حالی که شرکت "برق تاجیک" بدون دلایلی قیمت نیروی برق را بالا می‌برد، آژانس ضدانحصاری تاجیکستان "خاموشی را اختیار کرده است."

آقای شبدال‌اف بر این نظر است که برای حل مشکلات مربوط به تعیین قیمت‌ها در عرصه انرژی باید کمیسیون ویژه‌ای با شمول نمایندگان جامعه مدنی تأسیس شود.

رهبر کمونیست‌های تاجیک، با ابراز تأسف گفت که گروهی از اعضای پارلمان طرح چنین قانونی را تهیه کرده‌اند، ولی دولت تاجیکستان آن را نپذیرفته است.

مسعود صابراف، رهبر حزب دمکرات تاجیکستان، بر این نظر است که تا ۷۰ درصد جمعیت این کشور زیر خط فقر به سر می‌برند و افزایش قیمت نیروی برق در زندگی آن‌ها اثرات سنگینی خواهد گذاشت.

ولی به اعتقاد آقای صابراف، دولت تاجیکستان از رد کردن پیشنهادهای سازمان‌های مالی بین‌المللی عاجز است: "اقتصاد تاجیکستان گروگان صندوق بین‌المللی پول گردیده است. هر تصمیمی که این سازمان در مورد تاجیکستان می‌گیرد، دولت ناچار است آن را اجرا کند."

ضمناً، دولت تاجیکستان اخیراً تعرفه جدید استفاده از نیروی برق را تصویب کرده است. طبق این سند، از اول آوریل سال جاری، ساکنان تاجیکستان برای استفاده از یک کیلووات ساعت نیروی برق، ۱۱ درم پرداخت خواهند کرد. تا حال این رقم معادل ۹ درم است.

از ماه آینده، کارخانه‌ها و شرکت‌های خصوصی برای استفاده از یک کیلووات ساعت نیروی برق باید ۲۵/۶۳ درم پرداخت کنند. تا حال این رقم معادل ۲۱/۳ درم است.

این در حالیست که در چند روز اخیر، میزان انتقال نیروی برق به منازل ساکنان کشور، به جز از شهر دوشنبه، بشدت کاهش یافته است.

اگر قبلاً در یک شبانه‌روز به منازل ساکنان تا ۴-۵ ساعت برق انتقال می‌شد، حالا این رقم تا سه ساعت کاهش یافته است.

منابع "برق تاجیک" می‌گویند که با سرد شدن دمای هوا، در چند روز اخیر میزان آب رودخانه وخش که چرخه‌های نیروگاه نارک را فعال می‌سازد، به طور قابل ملاحظه کاهش یافته است. طبق اطلاع این منابع، در صورت ادامه‌ سردی‌ها، چنین احتمال نیز وجود دارد که انتقال نیروی برق به منازل ساکنان دوشنبه نیز محدود می‌شود.