یکی از مقامات ارشد حزب کمونیست چین برکنار شد

حق نشر عکس Reuters

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی چین - شین هوا - دولت این کشور، بو شیلای، از سیاستمداران برجسته و رهبر شعبه حزب کمونیست در منطقه مهم چونگ چینگ را از مقامش برکنار کرد.

بو شیلای، که شصت و دو سال دارد، از جمله کسانی بود که انتظار می رفت در تغییراتی که قرار است در پایان سال جاری در کادر رهبری حزب کمونیست چین صورت بگیرد از نامزدهای تصدی سمت های ارشد این حزب باشد.

با اینهمه، ماه گذشته رئیس پلیس سابق این منطقه به مدت یک روز در سفارت آمریکا اقامت یافت و همین واقعه باعث تضعیف موقعیت بو شیلای و انتقاد شدید از او شد.

طبق گزارش شین هوا، ژانگ دجیانگ، معاون نخست وزیر، به جای آقای بو مقام ریاست حزب کمونیست در این منطقه را بر عهده خواهد گرفت.

برکناری این مقام حزبی پس از خاتمه اجلاس سالانه پارلمان، کنگره ملی خلق، صورت گرفت در حالیکه پیشاپیش، غیبت او از این اجلاس به گمانه زنی هایی درباره آینده این مقام ارشد حزبی دامن زده بود.

بو شیلای پس از یک دوره سکوت طولانی، سرانجام هفته گذشته درباره وانگ لی جون، رئیس سابق پلیس صحبت کرد و به سوال های خبرنگاران در این رابطه و در حاشیه اجلاس پارلمان، جواب داد.

وی گفت که تصورش را هم نمی کرد که آقای وانگ فرار کند و اقدام رئیس پلیس منطقه را ناگهانی و دور از انتظار توصیف کرد.

تردید در مورد آینده آقای بو زمانی آغاز شد که رئیس پلیس که به دستور او به این سمت ارتقا یافته بود یک روز در سفارت آمریکا ماند و هنگام خروج از این محل، توسط نیروهای امنیتی چین بازداشت شد.

در ابتدای انتشار این خبر، شایعه شد که آقای وانگ به سفارت آمریکا پناهنده شده است اما پس از بازداشت وی رسانه های دولتی گزارش کردند که او به "تعطیلات" رفته بود و قصد "بهبودی یافتن" از فشارهای کاری را داشته است.

با آنکه آقای بو رسما با این پرونده مرتبط دانسته نشد و هرگونه دست داشتن در این ماجرا را هم رد کرد، بسیاری معتقد بودند که این رسوایی لکه ننگی بر دامان وی خواهد بود و ظاهرا همینطور هم بوده است.

آقای بو سال هاست که به یکی از برجسته ترین سیاستمداران چین تبدیل شده است و فعالیت های او در زمینه ریشه کن کردن جنایات سازمان یافته بر سر زبان هاست. از وی همچنین به دلیل تلاش برای ترویج و اشاعه ارزش های کمونیستی متعلق به گذشته چین، قدردانی شده است.

به همین دو دلیل از وی به عنوان یکی از مناسبترین شخصیت های "نسبتا جوانتر" برای ارتقاء به مقام رهبری حزب کمونیست چین، یاد شده است.

خبرنگاران می گویند که بو شیلای تنها سیاستمدار در چین است که نگرش و گویش او به سیاستمداران غربی نزدیک است.

او پسر یکی از قهرمانان حزب کمونیست است اما خود نیز شخصیتی مستقل، تاثیرگذار و پر جاذبه از خود نشان داده است.

به گفته خبرنگاران وی در مقابل دوربین کاملا راحت است و به نظر می رسد از مطرح کردن سیاست هایش در عرصه عمومی لذت می برد.

همچنین برخی از خبرنگاران چینی از برکناری وی ابراز تاسف کرده و می گویند با آنکه ممکن است اشتباه های شخصی از وی رخ داده باشد، اما وی کارهای زیادی برای ملت و کشور انجام داده است.

مطالب مرتبط