۷۵ نفر در رابطه با درگیری در ورزشگاهی در مصر متهم به قتل شدند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این عکس هواداران المصری را نشان می دهد که وسایل آتشبازی روشن کرده اند

دادستان کل مصر ۷۵ نفر را در رابطه با شورشی که پس از یک مسابقه فوتبال در شهر پرت سعید رخ داد، به قتل و غفلت متهم کرد.

دست کم ۷۴ نفر در روز اول فوریه، در جریان درگیری بین طرفداران دو تیم فوتبال الاهلی از قاهره و المصری از شهر میزبان مسابقه، پورت سعید، جان خود را از دست دادند.

طبق گزارش ها ۹ پلیس در بین کسانی هستند که با این اتهامات مواجه شده اند.

شایعاتی مبنی بر عدم مداخله پلیس در روز مسابقه، به آتش درگیریهای بیشتر در روزهای پس از آن حادثه در سراسر کشور دامن زد، که منجر به کشته شدن ۱۶ نفر دیگر شد.

عصام سمک، رییس سابق اداره امنیت پورت سعید یکی از افسرانی است که با این اتهامات مواجه شده است. البته هنوز مشخص نیست که او دقیقا در رابطه با چه جرمی متهم شده است.

عصام سمک در پی شورشی که مرگبارترین حادثه در تاریخ فوتبال مصر به شمار می رود، از کار برکنار شد.

طبق گزارش آژانس فرانس پرس، دو تن از متهمان که زیر سن قانونی هستند به دادگاه کودکان ارجاع خواهند شد.

پس از پیروزی ۳ بر یک به نفع تیم المصری، طرفداران این تیم به زمین فوتبال ریختند و با بطری و سنگ و وسایل آتشبازی به تیم الاهلی و طرفدارانش حمله کردند.

این دو تیم از رقبای قدیمی یکدیگر هستند و از آنجایی که مسابقات آنها عموما همراه با تنش برگزار می شود، حضور گسترده نیروهای امنیتی در طول برگزاری بازی آنها ضروری است.

اما ادعاهایی وجود دارد مبنی بر اینکه به هواداران اجازه داده شده چاقو و سایر سلاح ها را همراه خود به داخل استادیوم ببرند.

در روزهای پس از این حادثه، چند گردهمایی بزرگ در اعتراض به ارتش و دولت در مقابل وزارت کشور مصر در قاهره، پایتخت صورت گرفت.

معترضان، دولت و ارتش را در رابطه با وقوع این حادثه مرگبار مقصر می دانستند.

جان لاین، خبرنگار بی بی سی می گوید بسیاری از مصری ها بر این باورند که مقامات یا خودشان درگیری های خشونت آمیز در استادیوم را سازماندهی کرده یا به آن اجازه پیشروی دادند.

زیرا به گفته این خبرنگار، آنها معتقدند هواداران الاهلی از انقلابی که منجر به سرنگونی حسنی مبارک شد، حمایت کرده اند.

مطالب مرتبط