سازمان ملل متحد یک هیات بشردوستانه به سوریه اعزام می کند

نا آرامی ها در سوریه
Image caption 200 سازمان امداد رسانی و مدافع حقوق بشر خواستار صدور قطعنامه ای در محکومیت دولت سوریه شده اند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده ظرف چند روز آینده هیاتی را برای بررسی وضعیت به سوریه اعزام خواهد کرد.

این هیات بخشی از یک گروه وسیعتر خواهد بود که نمایندگانی از سازمان کنفرانس اسلامی نیز در ترکیب آن حضور دارند. هدایت گروه را دولت سوریه بر عهده خواهد داشت.

این گروه از کانونهای اصلی مخالفان حکومت، از جمله شهرهای حمص، حماه و درعا بازدید خواهد کرد.

این خبر در سالگرد آغاز اعتراضات در سوریه اعلام شده که تا کنون بیش از ۸۰۰۰ قربانی بر جای گذاشته است.

ولری آموس، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور بشر دوستانه، با صدور بیانیه ای بر اهمیت "دسترسی آزادانه (به همه نقاط بحران زده) به منظور شناسایی فوری نیازها و تامین کمکهای اضطراری و اولیه" تاکید کرده است.

پیشتر ۲۰۰ سازمان امداد رسانی و مدافع حقوق بشر با صدور بیانیه مشترکی از روسیه و چین خواستند تا از تلاشهای سازمان ملل متحد برای پایان دادن به خشونتها در سوریه حمایت کنند.

روسیه و چین قطعنامه های سازمان ملل در محکومیت حکومت سوریه را وتو کرده اند.

در همین حال، روز پنجشنبه هزاران نفر در دمشق، پایتخت سوریه، تجمعی در حمایت از بشار اسد، رئیس جمهور آن کشور برگزار کردند. آقای اسد همواره اعلام کرده که نظامیانش در حال مبارزه با "گروه های مسلحی" هستند که تلاش دارند سوریه را دچار بی ثباتی کنند.

"به وحشت پایان دهید"

در بیانیه ای که سازمانهای امدادی و مدافع حقوق بشر از ۲۷ کشور جهان منتشر کردند، از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته شده تا با صدور قطعنامه ای، خشونت، شکنجه و بازداشتهای خودسرانه غیرنظامیان توسط دولت سوریه را محکوم کنند.

این گروه ها از جامعه جهانی خواستند تا از ماموریت کوفی عنان، دبیر کل سابق سازمان ملل متحد که به عنوان فرستاده ویژه آن سازمان و اتحادیه عرب به سوریه اعزام شده، حمایت کنند.

آقای عنان هفته پیش برای ارائه یک طرح صلح به آقای اسد به سوریه سفر کرد. در این طرح، از دو طرف خواسته شده تا بلافاصله با آتش بس موافقت کنند، به کمکهای انساندوستانه اجازه عبور و تردد بدهند و مذاکرات سیاسی را آغاز کنند.

یک سخنگوی آقای عنان گفت او پاسخی از جانب آقای اسد دریافت کرده، اما نسبت به این پاسخ سوالاتی دارد که منتظر جواب آنها است.

یک سخنگوی وزارت خارجه سوریه نیز به بی بی سی گفت که آقای اسد پاسخ مثبتی به طرح آقای عنان ارائه کرده، چون او مایل است ماموریت آقای عنان موفقیت آمیز باشد.

مطالب مرتبط