نشریه‌های دوشنبه: ۱۵ مارس

نشریه‌های دوشنبه حق نشر عکس BBC World Service
Image caption برخی نشریه‌ها از مراسم تحمیلی به خاطر نوروز در کشور انتقاد کرده‌اند

پزشکی از ناحیه (شهرستان) حصار در "چرخ گردون" مطلبی با نام "بهار فرا رسید 'برق تاجیک'!" نوشته است.

مؤلف می‌نویسد که در سال ۲۰۱۵ جشن ۳۰۰۰ سالگی حصار تجلیل می‌شود، ولی می‌فزاید که مردم در این ناحیه همچنان برق ندارند.

یک مصاحب هفته‌نامه نگاه در پاسخ به این سؤال که آیا راه‌اندازی جیره‌بندی در توزیع نیروی برق در شهر دوشنبه می‌تواند باعث اعتراض‌ها شود، جواب مثبت داده است.

به باور او، اعتراض به خاطر شرم از مهمان‌ها می‌تواند سر زند: "رایج شدن ریجه در پایتخت کشور باعث سرافکندگی ملت در نزد صدها مهمانان خارجی می‌تواند باشد."

نشریه آزادگان در مطلبی با نام "نوروز مصنوعی" از آنچه رسمیتگرایی مقامات در جشن نوروز خوانده، ابراز نارضایتی کرده است. در این مطلب می‌خوانیم: "حد اقل در نوروز از ظاهرگرایی و ظاهرپرستی پرهیز کنیم!"

وچیارکا، نشریه روسی‌زبان، نیز در مطلبی با نام "نوروز اجباری" می‌نویسد: "دانش‌آموزان و دانشجویان دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها را برای شرکت نکردن در تمرینات برای نمایش نوروزی تهدید به اخراج می‌کنند."

نجات، نشریه حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، در میان کارشناسان، این سؤال را مطرح کرده است که آینده مناسبات تاجیکستان و ایران را چه گونه می‌بینند؟

در میان نظرهای مختلف، قاسم بیک‌محمد، تحلیلگر مسائل سیاسی، گفته است: "ما در بعضی عرصه‌ها هنوز هم ایران را با چشم قدرت‌ها می‌بینیم. تا زمانی که با چشم خود نبینیم، همه‌اش بی‌فایده است."

نشریة فرژ در مطلبی به موضوع "خوش‌آمدگویی" (چاپلوسی) پرداخته و می‌نویسد: "تنها با (تز طریق) انتخابات شفاف به سر قدرت آمدن رئیسان ناحیه‌ها (شهرستان‌ها) و شهرها، ولایت‌ها (استان‌ها) و سودیاها (قاضی‌ها) می‌تواند به خوش‌آمدگویی و تملق‌کاری و دروغ‌گویی خاتمه گذاشت."

هفته‌نامه اس‌اس‌اس‌ار نیز در این زمینه می‌نویسد منصب‌خواهان آن قدر "ایجادکار شده‌اند که مثلاً در سال گذشته در ناحیه جامی شاخچه‌های ارچه (کاج) را به زمین پابیل‌کرده خلانده به پرزیدنت نشان دادند که راه‌ها ارچه‌زار شده‌اند."

نشریه می‌فزاید: "اگر منصبداران استعداد دروغ‌بافی‌اشان را به ایجاد برنامه‌های عملی، آینده‌دار و پاینده می‌بخشیدند، شاید خود و در آینده دیگران هم با آن‌ها افتخار می‌کردند."

بیزنس & پولیتیکا، نشریه روسی‌زبان، با اشاره‌ به حادثه روز یک‌شنبه در قندهار که در آن یک سرباز آمریکایی ۱۶ غیرنظامی را کشت، این سؤال را پرسیده است که آیا امنیت مردم تاجیکستان در جریان انتقال نظامیان آمریکایی از قلمرو این کشور تا کجا تأمین است.

در مطلب "ترانزیت آمریکایی..." می‌خوانیم: "که امنیت مردم تاجیکستان و روسیه را در برابر "فوروپاشی روانی" سربازان آمریکایی تضمین می‌کند؟"

نشریة روسی‌زبان Asia-Plus از خوانندگان خود پرسیده است که آیا از سرویس فرودگاه شهر دوشنبه راضی هستند یا خیر. همه پاسخ‌دهندگان جواب منفی داده‌اند.

از جمله در پاسخ‌ها می‌خوانیم: "اگر مسافر سلامت به شهر رسید، از تشخیص گمرک و شناسنامه رد شد و چمدان‌های خود را یافت و دید که چیزی به سرقت نرفته است، این خود شانس مسافر است."

نشریه ملت در مقاله خود تحت عنوان "تقاضای بانک جهانی مهم است یا خواسته‌های مردم تاجیک؟" می‌نویسد: "بهتر می‌بود که تجربه دادن امتیاز به کارخانه‌های صنعتی برای استفاده از نیروی برق بازنگری شود."

در این مطلب اصرار شده است: "باید (از) فساد گسترده در این نهاد (برق تاجیک) جلوگیری شود."

هفته‌نامه آزادگان از سرنوشت سهام نیروگاه "راغون" می‌پرسد. مؤلف مطلب "سرنوشت ناروشن سهمیه‌های راغون" می‌نویسد، پس از این که تلویزیون‌های دولتی در زمان آغاز فروش سهمیه‌های "راغون"، برنامه‌های ویژه، میزهای گرد و میکرفون‌های آزاد تهیه می‌کردند، چرا حالا از تقدیر آن‌ها به مردم خبر نمی‌دهد؟