جورج کلونی با سپردن صد دلار وثیقه آزاد شد

حق نشر عکس Getty
Image caption جورج کلونی سال هاست برای دفاع از حقوق بشر در سودان فعالیت می کند

جورج کلونی، بازیگر هالیوود و فعال سیاسی سه ساعت پس از آن که در برابر سفارت سودان در واشنگتن بازداشت شده بود، با سپردن وثیقه یکصد دلاری آزاد شد.

آقای کلونی پس از آن بازداشت شد که روز جمعه به همراه گروهی از فعالان حقوق بشر در اعتراض به بحران انسانی در مناطق مرزی سودان جنوبی در برابر سفارت سودان تجمع کرده بود.

نیک کلونی، پدر جورج کلونی که روزنامه نگار است، جیم موران و جیم مک گاورن از نمایندگان کنگره آمریکا و مارتین لوترکینگ، پسر رهبر فقید جنبش مدنی ایالات متحده از دیگر بازداشت شدگان بودند.

آقای کلونی از فعالان مدافع حقوق بشر در سودان است و بارها از این کشور دیدن کرده است. او یک روز پیش از بازداشت به کاخ سفید رفته بود تا با باراک اوباما درباره وضع سودان گفت و گو کند.

آقای کلونی پس از آزادی از زندان گفت نگران وضع مردمان مناطق مرزی سودان جنوبی با همسایه شمالی آن، سودان است.

جورج کلونی با هشدار درباره احتمال بروز فاجعه انسانی گفت: "حوشبینانه ترین برآوردها این است که ده ها هزار نفر در اثر گرسنگی جان خواهند سپرد... این یک قحطی نیست، این یک تراژدی خلق شده به وسیله دولت خارطوم است تا این افراد را وادار به مهاجرت کند."

آقای کلونی می گوید دولت سودان به خاطر سابقه طولانی تنش با اهالی این منطقه دور افتاده، تعمدا ً از تامین مایحتاج غذای این منطقه خوداری می کند.

سودان جنوبی در سال ۲۰۱۱ از سودان جدا شد و روابط دو همسایه در ماه های اخیر تیره بوده است.

این کشور تازه استقلال یافته به رغم برخورداری از منابع غنی نفت خام، از فقیرترین مناطق جهان است و زیرساخت های کمی دارد.

اختلاف بر سر منابع نفتی و ترسیم خطوط مرزی باعث تنش میان سودان جنوبی و همسایه شمالی آن شده است.

این اختلاف ها باعث بروز بحران انسانی در مرز میان دو سودان شده است و آقای کلونی برای آگاهی افکار عمومی و افزایش فشار بر دولت خارطوم تلاش می کند.

آقای کلونی پیش از بازداشت درسخنانی خواهان صدور مجوز ارسال کمک های بشردوستانه به منطقه آسیب دیده و توقف خشونت سازمان یافته ارتش سودان علیه غیرنظامیان شد.

جورج کلونی حدود یک هفته است که به اتفاق گروهی از چهره های سیاسی عازم واشنگتن شده است تا افکار عمومی را از بروز فاجعه انسانی در ارتفاعات نوبا اگاه کند.

آقای کلونی اخیرا به طور مخفیانه به این ارتفاعات که در نوار مرزی سودان و کشور تازه استلال یافته جنوب سودان واقع شده سفر کرده است و از مشاهدات خود از این سفر را در یک فیلم مستند به تصویر کشیده است.

او با شرکت در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس سنا که برای بررسی اوضاع سودان تشکیل شده بود، این فیلم را به نمایش گذاشت.

جورج کلونی در این جلسه به اعضای سنای گفت رخدادهای منطقه مرزی سودان به فاجعه دارفور شباهت زیادی دارد.

مطالب مرتبط