نگرانی آمریکا از انتقال تسلیحات ایران به سوریه از طریق عراق

حق نشر عکس bbc
Image caption نولاند از مذاکره با دولت عراق برای جلوگیری از ارسال تسلیحات ایران به عراق خبر داد

ایالات متحده از احتمال انتقال تسلیحات از ایران به سوریه از طریق مرزهای هوایی عراق ابراز نگرانی کرده است.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه از دولت عراق خواست مانع از پرواز هواپیماهای ترابری ایران شود که حامل تسلیحات برای حکومت سوریه هستند.

به گفته خانم نولاند، قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، صادرات تسلیحات به وسیله ایران را منع می کند و آمریکا نگران ارسال اسلحه به وسیله حکومت این کشور به سوریه از طریق آسمان عراق است.

عراق که بین سوریه و ایران قرار دارد، یکی از منابع مهم اعزام اسلحه به مخالفان سوریه هم بوده است.

خانم نولاند که در جلسه مطبوعاتی روزانه وزارت خارجه آمریکا صحبت می کرد، گفت: "به طور مشخص هرگونه تسلیحاتی که در حال حاضر برای حکومت سوریه ارسال شود، در سرکوب وحشیانه ای که این رژیم علیه مردمش اعمال کرده به کار گرفته خواهد شد."

ویکتوریا نولاند اضافه کرد که کشورش در حال مذاکره با عراق است تا اطمینان حاصل کند این کشور به نقض قطعنامه های شورای امنیت درباره منع صادرات اسلحه از ایران کمک نمی کند.

آمریکا در طول یک سالی که از ناآرامی های سوریه می گذرد، بارها ایران را به حمایت از حکومت بشار اسد در سرکوب مخالفان متهم کرده است.

نوری مالکی، نخست وزیر عراق می گوید کشورش با هرگونه انتقال تسلیحات از طریق مرزهایش برخورد می کند، بخصوص اگر مقصد این تسلیحات سوریه باشد.

به گفته او، دولت عراق پیش از صدور اجازه تردد، از ماهیت محموله های زمینی و هوایی که از این کشور عبور می کنند اطمینان حاصل می کند.

مطالب مرتبط