عنان در پی اعزام ناظران بین المللی به سوریه است

حق نشر عکس Reuters
Image caption کوفی عنان در پی آتش بس فوری و تسهیل اعزام کمک های بشردوستانه به سوریه است

کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه گفته است که هیاتی را به دمشق می فرستد تا درباره اعزام ناظران بین المللی به این کشور مذاکره کند.

آقای عنان روز جمعه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد را در جریان نتیجه مذاکراتش با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و دیگر مقام های ارشد این کشور قرار داد.

آقای عنان که هفته پیش برای مذاکره درباره توقف خشونت ها و اعزام کمک های بشردوستانه به سوریه رفته بود، از شهر ژنو و از طریق ویدیو کنفرانس در نشست شورای امنیت شرکت کرد.

به گفته آقای عنان، هدف اصلی او در سوریه برقراری آتش بس فوری، تسهیل کمک رسانی بین المللی به شهروندان غیرنظامی و آغاز گفت و گوهای سیاسی بین طرفین مناقشه است.

آقای عنان در سخنان خود همچنین از اعضای شورای امنیت خواست موضع واحدی را در قبال رخدادهای سوریه اتخاذ کنند.

این در حالی است که جامعه جهانی به خاطر مخالفت روسیه و چین با مجازات حکومت بشار اسد به خاطر سرکوب مخالفان دچار دو دستگی است.

مسکو و پکن قطعنامه پیشنهادی شورای امنیت علیه حکومت سوریه را وتو کردند.

سوریه گفته است آماده همکاری با کوفی عنان است ولی بر ادامه مبارزه با مخالفان مسلح که از آنها به عنوان "تروریست" نام برده، تاکید کرده است.

دولت سوریه می گوید ارتش و نیروهای امنیتی در حال مبارزه با گروه های تبهکار مسلحی هستند که در پی ایجاد بی ثباتی در کشور هستند.

جرمی بوئن، سردبیر امور خاورمیانه بی بی سی می گوید طرح آقای عنان بلندپروازانه است و به نظر می رسد احتمال شکست آن بیشتر از موفقیتش است.

نشست روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالی برگزار شد که شهرهای مختلف سوریه شاهد برگزاری تظاهرات جدید علیه حکومت بشار اسد بود.

گزارش هایی هم از زد و خورد مسلحانه ارتش سوریه با مخالفان مسلح در بعضی از شهرها از جمله ادلب مخابره شده است.

همزمان، ترکیه از اتباع خود خواسته است هر چه زودتر سوریه را ترک کنند.

وزارت امورخارجه ترکیه در بیانیه ای گفت که رخدادهای سوریه باعث به وجود آمدن مشکلات امنیتی جدی شده است.

بر این اساس، ارائه خدمات کنسولی به وسیله سفارت ترکیه در دمشق از پنجشنبه آینده متوقف می شود ولی کنسولگری این کشور در شهر آلپو کماکان به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

در حال حاضر دو روزنامه نگار ترک در سوریه مفقود شده اند و گفته می شود به وسیله نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

مطالب مرتبط