درخواست برای استرداد رئیس دستگاه امنیتی قذافی به دادگاه بین‌المللی کیفری

حق نشر عکس Reuters
Image caption مقامات لیبی گفته اند که آقای سنوسی را در این کشور منصفانه محاکمه می کنند

گروه‌های حقوق بشری می‌گویند که عبدالله سنوسی، رئیس دستگاه امنیتی دوران حکومت معمر قذافی باید به جای لیبی برای محاکمه به دادگاه بین‌المللی کیفری تحویل داده شود.

دو سازمان عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر گفته‌اند موریتانی که روز گذشته (شنبه ۱۷ مارس) موفق به دستگیری آقای سنوسی شد، علیرغم تصویب نکردن اساسنامه دادگاه بین‌المللی کیفری، ملزم است تا درباره استرداد او با این نهاد بین‌المللی همکاری لازم را داشته باشد.

عبدالله سنوسی به اتهام جنایت علیه بشریت از سوی دادگاه بین‌المللی کیفری تحت تعقیب است.

در همین حال به دنبال انتشار خبر دستگیری آقای سنوسی، لیبی اعلام کرد که درخواست استرداد او را به موریتانی خواهد داد.

مقامات لیبی گفته‌اند که آقای سنوسی را در این کشور منصفانه محاکمه می‌کنند.

براساس گزارش‌های دریافتی ، فرانسه هم به دنبال انتشار خبر دستگیری رئیس دستگاه امنیتی سرهنگ قذافی گفت که از موریتانی می‌خواهد تا او را به این کشور تحویل دهند.

آقای سنوسی به دلیل دخالت در بمبگذاری در یک هواپیمای مسافربری بر فراز نیجر در سال ۱۹۸۹ میلادی، به طور غیابی محکوم به حبس ابد شده است.

در جریان این بمبگذاری تمام مسافران و خدمه این هواپیما از جمله ۴۵ فرانسوی کشته شدند.

در همین حال دولت موریتانی اعلام کرد که قبل از در نظرگرفتن هرگونه درخواست استردادی، این کشورقصد دارد تا تحقیقاتی را در این مورد انجام دهد.

مقامات موریتانی روز گذشته اعلام کردند که آقای سنوسی را در فرودگاه نواکشوت، پایتخت موریتانی، دستگیر کردند.

از آقای سنوسی که از چهره‌های بانفوذ حکومت سابق لیبی بود، به عنوان بازوی راست سرهنگ قذافی یاد می‌شد.

او پس از ساقط شدن حکومت سرهنگ قدافی از لیبی فرار کرد.

به گفته خبرنگاران، آقای سنوسی که ملقب به " قصاب" بود، از آخرین چهره‌های شناخته‌شده حکومت قذافی به شمار می‌رفت که هنوز دستگیر نشده بود.

منابع لیبی، کشورهای عربی و غربی از او به عنوان فردی جنایتکار و بی‌رحم یاد می‌کنند که در دوران حکومت سابق در لیبی، شخصا زندانیان را آزار و اذیت می‌کرد.

گفته می‌شود او مسئول سرکوب معترضان در حد فاصل دهه ۸۰ تا ۹۰ میلادی و همچنین کشتار یک هزار و ۲۰۰ زندانی در زندان ابوسلیم در طرابلس در سال ۱۹۹۶ میلادی بوده است.

مطالب مرتبط