سفر نماینده آمریکا به خاورمیانه برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران

حق نشر عکس AP
Image caption دیوید کوهن برای مذاکره درباره تشدید تحریم ها علیه ایران و سوریه به عراق، لبنان و امارات متحده عربی سفر می کند

دیوید کوهن، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، برای رایزنی درباره تشدید تحریم‌ها علیه ایران و سوریه در هفته جاری به عراق، لبنان و امارات متحده عربی سفرخواهد کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا امروز سه شنبه ۲۰ مارس ( اول فروردین ماه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که آقای کوهن برای دیدار و مذاکره با مقامات دولتی و نمایندگان بانکها درباره تحریم های جدید آمریکا علیه بانک مرکزی ایران به این کشورها سفر خواهد کرد.

در این بیانیه آمده است: "آقای کوهن درباره تحریم های جدید ایران علیه بانک مرکزی این کشور و همچنین تلاش های بین المللی برای تشدید تحریم ها علیه سوریه از جمله مواردی که از سوی اتحادیه عرب اعلام شده، با مقامات کشورهای عراق، لبنان و امارات متحده عربی مذاکره خواهد کرد."

امارات متحده عربی از جمله شرکای اصلی تجاری ایران بشمار می رود.

ایران همچنین قراردادهایی طولانی مدت با لبنان و عراق دارد.

در همین حال تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری آمریکا گفته است که دولت این کشور همچنان به دنبال راههایی برای تشدید فشارها بر ایران است و در این راستا از اروپا، ژاپن، چین و کره جنوبی کمک خواهد گرفت.

حق نشر عکس AFP
Image caption تیموتی گایتنر گفته است که در راستای تشدید تحریم ها علیه ایران؛ کشورهای ژاپن، چین، کره جنوبی و اروپا با آمریکا همکاری خواهند کرد

آقای گایتنر که این سخنان را امروز در نشست کنگره این کشور بیان کرد، همچنین افزود: "در حال حاضر همکاری های ما بسیار فراتر از کشورهای اروپایی رفته است. شما در حال حاضر شاهد آن هستید که کشورهای ژاپن، چین، کره جنوبی و کشورهایی دیگر در سراسر جهان واقعا همسو با سیاست های آمریکا در تشدید تحریم ها علیه ایران هستند."

شورای امنیت سازمان ملل با صدور بیانیه ها و قطعنامه هایی طی حدود شش سال گذشته، از ایران خواسته است که برای شفاف سازی فعالیت های اتمی خود با نهادهای بین المللی همکاری کامل داشته باشد و تا زمانی که جامعه جهانی از صلح آمیز بودن این فعالیت ها اطمینان نیافته، بخشی از برنامه های اتمی خود، به خصوص در زمینه غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق در آورد.

این شورا برای وادار کردن جمهوری اسلامی به قبول خواست های مندرج در این مصوبات، یک رشته تحریم های بین المللی را علیه ایران به اجرا گذاشته است، اما مقامات جمهوری اسلامی قطعنامه های شورای امنیت را غیرقانونی دانسته و از پذیرش آنها خوداری کرده اند.

در همین حال ایالات متحده و کشورهای عضو اتحادیه اروپا که پیشتر نیز تحریم های یکجانبه ای را علیه ایران به اجرا گذاشته بودند، به وضع تحریم های جدیدی مبادرت کردند و تحریم های دیگری را نیز در دست بررسی دارند.

مطالب مرتبط