روسیه: رژیم بشار اسد اشتباه کرده است

حق نشر عکس RIA Novosti
Image caption آقای لاوروف خواستار علنی شدن طرح پیشنهادی کوفی عنان به دولت سوریه برای خاتمه خشونت ها در این کشور شده است

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفته "رهبری سوریه اشتباهات زیادی مرتکب شده است". بسیاری این گفته آقای لاوروف نشانه ای از سخت تر شدن موضوع روسیه نسبت به دمشق می دانند.

سرگئی لاوروف گفت رژیم بشار اسد از همان ابتدای امر زمانی که اعتراضات در این کشور مسالمت آمیز بود واکنشی غلط نشان داد.

آقای لاوروف در عین حال گفت مسکو آماده است از قطعنامه سازمان ملل متحد در حمایت از طرح صلح کوفی عنان حمایت کند.

این موضع گیری آقای لاوروف یک روز پس از آن صورت می گیرد که کرملین از سوریه خواست برای میسر شدن امداد رسانی به آسیب دیدگان در سوریه آتش بس اعلام کند.

همزمان دیده بان حقوق بشر، از سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر، گفته که برخی از مخالفان مسلح حکومت سوریه مرتکب نقض موازین حقوق بشر از جمله گروگانگیری، شکنجه و قتل شده اند.

این سازمان مدافع حقوق بشر افزوده است که مخالفان بشار اسد حق ندارند به تلافی عملیات خشونت آمیز حکومت سوریه علیه معترضان، دست به اقدام مشابه بزنند.

دیده بان حقوق بشر، که از جمله منتقدان اقدامات حکومت سوریه علیه معترضان در این کشور بوده، گفته است که گروه های مسلحی که مرتکب چنین اقداماتی می شوند ظاهرا با تشکل های شناخته شده مخالف دولت سوریه مرتبط نیستند و از شورای ملی سوریه - متشکل از شخصیت ها و گروه های مخالف حکومت - اطاعت نمی کنند.

ادامه تلاش ها

سرگئی لاوروف در یک مصاحبه رادیویی گفته رهبری سوریه از ابتدای امر به اعتراضات مسالمت آمیز اولیه این کشور پاسخی غلط داده است.

آقای لاوروف افزوده: "رهبری سوریه علیرغم وعده های متعدد در پاسخ به خواسته های ما، مرتکب اشتباهات فراوانی شده است. متاسفانه به همین دلیل این درگیری ها به وضعیت فعلی دچار شده."

با این همه در اظهاراتی که به عزم روسیه به چانه زنی بر سر قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در مورد سوریه تعبیر شده، سرگئی لاوروف، وزیرا خارجه روسیه در سخنانی در روز سه شنبه، ۱ فروردین (۲۰ مارس)، هشدارداد که قطعنامه مورد نظر شورای امنیت "نباید به معنای اولتیماتومی به دولت سوریه باشد."

اظهارات روز سه شنبه آقای لاوروف می تواند حاکی از آن باشد که دولت روسیه احتمالا شکیبایی خود را در قبال اقدامات بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در برخورد با اعتراضات سیاسی این کشور از دست داده است.

روسیه و چین تاکنون دو بار با وتو کردن قطعنامه های سازمان ملل علیه سوریه، حمایت خود را از رژیم بشاراسد نشان داده اند.

اما روسیه در عین حال حمایت خود را از کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه ابزار کرده است.

آقای عنان اوایل ماه جاری دوبار به سوریه سفر کرد و پس از دیدار با بشار اسد، پیشنهادهایی را برای خاتمه دادن به خشونت سیاسی در این کشور ارائه داد.

تاکنون جزئیات پیشنهاد آقای عنان انتشار نیافته و آقای لاورف گفته زمان آن رسیده است تا این پیشنهادها علنی شود.

وزیر خارجه روسیه گفت:" شورای امنیت سازمان ملل باید از پیشنهادهای آقای عنان حمایت کند، البته نه به عنوان اولتیماتومی به دولت سوریه، بلکه به عنوان پایه و اساسی برای تداوم تلاش های آقای عنان که با هدف دستیابی به توافقی بین تمام گروههای سیاسی در سوریه صورت می گیرد؛ توافقی که دربرگیرنده تمامی مسائل اساسی مورد اختلاف از جمله کمک های بشردوستانه ، توقف خشونت ها از سوی تمامی گروهها، آغاز گفتگوهای سیاسی و دسترسی رسانه ها به این کشور باشد."

حق نشر عکس AP
Image caption دیده‌بان حقوق بشر گفته است برخی مخالفان مسلح حکومت سوریه مرتکب نقض موازین حقوق بشر شده اند

حمایت روسیه از طرح آتش بس

پیشتر وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که با طرح کمیته بین المللی صلیب سرخ برای برقراری یک آتش بس دو ساعته در هر روز، به منظور کمک رسانی به مناطق آسیب دیده موافق است.

وزارت خارجه روسیه از دولت سوریه و گروههای مخالف در این کشور خواسته است تا "بدون تعلل" با این طرح موافقت کنند.

صلیب سرخ گفته بود برای خارج کردن مجروحان از مناطق درگیری نظامی و رساندن مواد غذایی و سایر تجهیزات پزشکی و درمانی به نیازمندان در این مناطق، هر روز لازم است دست کم به مدت دو ساعت وقفه ای در این درگیری ها برقرار شود.

این نهاد بین المللی تاکید کرده که در حال حاضر وضعیت انسانی در شهرهای حمص و ادلب وخیم است.

این دو شهر در هفته های اخیر هدف حملات گسترده نیروهای ارتش سوریه به محله های مسکونی بوده است که ظاهرا محل حضور مخالفان مسلح حکومت است.