کلینتون: کشتار قندهار برای من و رییس جمهور آمریکا بسیار دردناک بود

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا حق نشر عکس na
Image caption هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا

روز چهارشنبه، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا و همتای افغان او، زلمی رسول، پیش از شرکت در نهاری به مناسبت دهمین سالگرد ایجاد شورای زنان افغانستان و آمریکا، در نشست خبری در واشنگتن حضور پیدا کردند.

خانم کلینتون در این نشست، از طرف خود، و باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا بابت کشته شدن غیر نظامیان در قندهار عذرخواهی کرد.

او گفت این کشتار برای او و آقای اوباما بسیار دردناک بوده ، و سربازی که دست به این کار زده، نماینده ارزش های آمریکا و مردم این کشور نیست.

آقای رسول، وزیر امور خارجه افغانستان نیز از دولت آمریکا خواستار تحقیق درباره کشته شدن غیر نظامیان در قندهار شد.

وزیر خارجه افغانستان گفت: "ما در انتظار یک تحقیق سریع و شفاف، و مجازات شدن مسبب این کشتار هستیم. این کار باعث بازگشت دوباره اعتماد مردم افغانستان به دوستی و همکاری با آمریکا خواهد شد."

خانم کلینتون دراین نشست، همچنین گفت کشورش، علی رغم اعلام خروج طالبان از مذاکرات، همچنان حاضر به گفتگو است.

او گفت: "تصمیم با طالبان است که می خواهد چه کند. ما خیلی واضح اعلام کرده ایم آمادگی داریم به مذاکرات ادامه دهیم. هدف اصلی ما این است که راه را برای مذاکره بین افغان ها باز کنیم."

طالبان با مذاکره با آمریکا موافقت کرده بود، اما هفته گذشته نظرش را تغییر داد و اعلام کرد وارد گفتگو نخواهد شد.

قرار بود این گروه در قطر دفتری ایجاد کند که به روند مذاکرات کمک کند. با شکست گفتگوها، این اقدام نیز به نتیجه نرسید.

یکی از محورهای اصلی مذاکره با طالبان بحث تبادل زندانیان بود.

اختلاف بر سر ادامه مذاکرات اما آزاد نشدن پنج نفر از اعضای ارشد طالبان از زندان گوانتانامو باعث ادامه اختلافات شد و در نهایت طالبان موضع مبهم آمریکا را دلیل قطع مذاکرات نامید.

خانم کلینتون روز چهارشنبه گفت اگر طالبان دست به خشونت بزند، با برخورد نظامی روبرو خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: "طالبان باید برای ادامه مذاکره با آمریکا روابطش را با القاعده قطع کند، از خشونت دست بکشد، و از قانون اساسی افغانستان، که رعایت حقوق زنان و اقلیت ها را شامل می شود، پیروی کند."

روابط آمریکا و افغانستان اخیرا با تنش هایی روبرو بوده است. سوزاندن قرآن در پایگاه نظامی بگرام، و کشته شدن شانزده غیر نظامی در قندهار، توسط یک سرباز آمریکایی، سر منشاء این تنش ها بوده است.

مطالب مرتبط