پلیس فرانسه فرد مظنون به کشتار تولوز را کشت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

ماموران پلیس فرانسه وارد آپارتمان مظنون به قتل سه دانش آموز خردسال یهودی شده و از کشته شدن او خبر داده اند.

صبح پنجشنبه، ۳ فروردین (۲۲ مارس)، منابع پلیس فرانسه اعلام کردند که محاصره یک مجتمع آپارتمانی که محمد مراح، مظنون به قتل هفت نفر از جمله سه دانش آموز و یک روحانی یهودی در آن سنگر گرفته بود، خاتمه یافته و این فرد در جریان عملیات پلیس کشته شده است.

مقام‌های فرانسه گفته‌اند که این فرد توسط تک تیرانداز پلیس کشته شده است.

مقام‌های دادستانی فرانسه گفتند آقای مراح در حالی که سعی کرد فرار کند، کشته شد.

عملیات حمله به این آپارتمان با تیراندازی متقابل محمد مراح و نفرات مسلح پلیس همراه بود که در نتیجه آن، سه مامور پلیس به ضرب گلوله او زخمی شده اند.

او در حالیکه همچنان به تیراندازی ادامه می داد، در میان رگبار گلوله ها سعی کرد از پنجره حمام فرار کند، که با شلیک مامور پلیس کشته شد.

سخنگوی پلیس فرانسه گفته است که از حدود دوازده ساعت قبل از آغاز عملیات حمله ماموران به آپارتمان محمد مراح، تماس و ارتباط بین این فرد و پلیس قطع شده بود.

محمد مراح، که بیست و سه یا بیست و چهارساله معرفی شده و شهروند الجزایری تبار فرانسه است، از ساعات اولیه بامداد چهارشنبه در ساختمانی در حومه شهر تولوز، واقع در جنوب غرب فرانسه، در محاصره حدود سیصد مامور پلیس قرار داشت.

به گفته منابع پلیس، این فرد اعتراف کرده بود که در حملات مسلحانه جداگانه، سه کودک خردسال، یک روحانی یهودی، و همچنین سه نظامی عضو ارتش فرانسه را که در اصل از کشورهای شمال آفریقا بودند، به قتل رسانده و به این قتل ها نیز مباهات می کرد.

طی ساعات شب گذشته، ماموران پلیس ظاهرا برای افزایش فشار روانی و ارعاب فرد مظنون و واداشتن او به تسلیم، به یک رشته انفجار صوتی در اطراف ساختمان محل حضور او دست زدند و به تیراندازی در فواصل زمانی ادامه دادند اما این اقدامات نتیجه مورد نظر را به دنبال نداشت.

وزیر دفاع فرانسه گفته بود که در نظر است محمد مراح زنده دستگیر شود تا بتوان به انگیزه او در ارتکاب قتل های اخیر و ارتباط احتمالی با افراد یا سازمان‌های دیگر پی برد اما به گفته وزیر کشور فرانسه، این فرد در گفتگو با ماموران پلیس اظهار داشته بود که می خواهد با "اسلحه ای در دست" کشته شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption چند صد مامور پلیس در عملیات دستگیری مظنون به قتل در حومه تولوز شرکت داشته اند

وی در عین حال تاکید کرده بود که دست به خودکشی نمی زند زیرا به عنوان "داوطلب شهادت" خود را موظف می داند تا آخرین لحظه به کشتن دشمنانش ادامه دهد.

صبح روز پنجشنبه، سخنگوی پلیس فرانسه گفت که از ساعاتی پیش، هیچ حرکتی در داخل ساختمان محل سنگر گرفتن این فرد دیده نشده و صدایی از او به گوش نرسیده و مشخص نیست که آیا او زنده است یا نه، اما پلیس امیدوار بود که بتواند او را زنده دستگیر کند.

طی ساعات شب گذشته، پلیس کوشید به طور مستقیم یا از طریق برقراری تماس رادیویی، با محمد مراح گفتگو کند اما این اقدامات نیز بی نتیجه ماند.

در آغاز محاصره این ساختمان توسط نیروهای پلیس در ساعات اولیه بامداد چهارشنبه، مظنون به قتل از پشت در با ماموران پلیس گفتگو می کرد و ظاهرا در جریان همین گفتگوها، اظهار داشت که "فرانسه را به زانو در آورده است" و به عملیات مسلحانه و قتل شماری از شهروندان فرانسوی مباهات می کند.

انگیزه و آثار سیاسی قتل

مقامات فرانسه گفته اند که محمد مراح علاوه بر تیراندازی مسلحانه و قتل سه کودک و یک روحانی یهودی در یک مدرسه واقع در تولوز، مسئول قتل سه عضو ارتش فرانسه نیز بود که گفته می شود در اصل، از کشورهای شمال آفریقا بودند.

حق نشر عکس Getty
Image caption اجساد قربانیان حمله به مدرسه یهودیان تولوز در بیت المفدس تشییع و به خاک سپرده شد

در تیراندازی در مدرسه یهودیان، خاخام جاناتان سندلر، سی ساله، و دو فرزند چهار و پنج ساله او و دختر هفت ساله مدیر مدرسه به ضرب گلوله فردی موتور سوار کشته شدند.

قربانیان این حمله دارای تابعیت دوگانه فرانسوی و اسرائیلی بودند و روز گذشته، اجساد آنان به اسرائیل انتقال یافت و پس از برگزاری مراسمی در بیت المقدس، به خاک سپرده شد.

محمد مراح ادعا کرده بود که کودکان یهودی را به تلافی کشته شدن کودکان فلسطینی به قتل رسانده و انگیزه خود از قتل ارتشیان فرانسوی را نیز انتقام از مداخله نظامی فرانسه در افغانستان خوانده بود.

در واکنش به این اظهارات، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته است که "جنایتکاران نباید از نام فلسطین برای توجیه جنایات خود بهره برداری کنند."

برخی گزارش ها حاکی از آن است که محمد مراح در گفتگوی روز گذشته با پلیس گفت که عضو شبکه القاعده است و در پاکستان آموزش دیده و با شناسایی یک نظامی و دو مامور پلیس، در نظر داشته است آنان را هم به قتل برساند.

حق نشر عکس AP
Image caption سارکوزی گفته است که تمام اقدامات لازم برای بازداشت و محاکمه محمد مراح صورت گرفته بود

قتل های اخیر و اقدامات پلیس برای دستگیری فرد مظنون در زمانی گزارش می شود که تنها چند هفته به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فرانسه باقی مانده و این تحولات، به خصوص نحوه مدیریت عملیات دستگیری فرد مظنون، از نظر سیاسی برای دولت مهم محسوب می شود.

موضوع مهاجرت و تاثیر مهاجران، به خصوص مسلمانان، بر شرایط اجتماعی و خصوصیات فرهنگی فرانسه به یکی از موضوعات مهم در جریان مبارزات انتخاباتی تبدیل شده که به خصوص مورد تاکید مارین لوپن، نامزد راستگرای این انتخابات قرار داشته است.

نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری، در مراسمی در یکی از پایگاه های ارتش در نزدیکی تولوز، ضمن ادای احترام نسبت به سه سرباز آفریقایی تبار که هفته گذشته به ضرب گلوله محمد مراح به قتل رسیدند، گفت که "قاتل در صدد بود جمهوری فرانسه را به زانو در آورد، اما جمهوری ما تسلیم نشد و عقب نشینی نکرد."

آقای سارکوزی کوشیده است در جریان بحران کنونی، بر وحدت ملی تمامی فرانسویان، از هر نژاد و تباری که باشند، تاکید بگذارد.

رئیس جمهوری فرانسه در سخنانی که پس از انتشار خبر کشته شدن محمد مراح گفت که تمامی اقدامات برای بازداشت و محاکمه این فرد صورت گرفته بود و از مردم فرانسه خواست تا اجازه ندهند این ماجرا به وحدت ملی آنان آسیب برساند.

مطالب مرتبط