اتحادیه اروپا همسر بشار اسد را تحریم کرد

اسما اسد، همسر بشار اسد حق نشر عکس AP
Image caption اسما اسد بیشتر زندگی خود را در غرب لندن سپری کرده است

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه اسما اسد، همسر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، تصویب کرده‌اند.

طبق این تحریم‌ها، سفر خانم اسد به کشورهای عضو اتحادیه ممنوع شده است هر چند خانم اسد دارای تابعیت بریتانیایی است و اداره مهاجرت بریتانیا گفته است که نمی تواند مانع از ورود او به این کشور شود.

ممنوعیت سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا شامل برخی دیگر از اعضای خانواده آقای اسد هم شده است

طبق این قطعنامه، نام خانم اسد به فهرست افرادی هم که اموالشان توقیف می‌شود، اضافه شده است.

مخالفان حکومت سوریه، دولت را به کشتار هزاران شهروند معترض این کشور در جریان ناآرامی‌هایی که از سال پیش شروع شده، متهم می‌کنند.

طی هفته‌های اخیر، دولت سوریه به اقداماتش برای سرکوب معترضان از جمله عملیات نظامی در شهرهای حمص و حماة شدت بخشیده اما تاکنون موفق به پایان دادن به حرکت اعتراضی مخالفان نشده است.

گروه‌های حقوق بشری و منابع خبری وابسته به مخالفان هر روز از کشته شدن دهها نفر در جریان تظاهرات ضد دولتی خبر می‌دهند.

آقای اسد وعده اصلاحات سیاسی در این کشور را داده اما ناظران و مخالفان طرح و برنامه‌های آقای اسد را سطحی و بدون محتوا دانسته و نسبت به نیات وافعی او ابراز تردید کرده‌اند.

کریس موریس، خبرنگار بی بی سی در بروکسل، مقر اتحادیه اروپا می‌گوید برای سالیان مدید این تصور وجود داشت که تربیت غربی خانم اسد می‌تواند عاملی برای ترغیب شوهر او به اصلاحات در سوریه باشد.

اسما اسد ۳۶ سال دارد اما بیشتر زندگی خود را در غرب لندن سپری کرده و در حال حاضر نیز گفته می‌شود نقش چندانی در اداره حکومت سوریه ندارد.

او در ماه فوریه به روزنامه تایمز لندن نامه‌ای نوشت و در آن توضیح داد که چرا بشار اسد، همسرش، بهترین فرد برای اداره و رهبری سوریه است.

در تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه سوریه، نام برخی دیگر از اعضای خانواده آقای اسد به فهرست افراد تحت تحریم افزوده شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اسما اسد در ماه فوریه به روزنامه تایمز لندن نامه‌ای نوشت و در آن توضیح داد که چرا بشار اسد، همسرش، بهترین فرد برای اداره و رهبری سوریه است

خبرگزاری فرانسه می‌گوید مادر و خواهر رئیس جمهوری سوریه از جمله کسانی هستند که به این فهرست اضافه شده‌اند.

پیش از این، اتحادیه اروپا تحریم‌های سفت و سختی علیه سوریه وضع کرده بود. ممنوعیت فروش سلاح به سوریه و خرید نفت از این کشور از جمله این تحریم‌هاست.

هفته پیش، فعالان مخالف دولت سوریه متن نزدیک به سه هزار نامه الکترونیکی را منتشر کردند که مدعی بودند از شناسه کاربری شخصی بشار اسد و همسرش به دست آورده‌اند.

اصالت این نامه‌ها به طور مستقل تائید نشده است. در این نامه‌ها اشاره شده که خانم اسد به رغم ناآرامی‌ها، به خرید آنلاین کالاهای تجملی مشغول بوده است.

سازمان ملل می‌گوید حداقل ۸ هزار نفر در ناآرامی‌های سوریه کشته شده‌اند.

در مقابل، بشار اسد و طرفدارانش می‌گویند گروه‌های مسلح تروریستی مسئول این خشونت‌ها هستند و صدها نفر از نیروهای امنیتی این کشور در جریان این ناآرامی‌ها کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط