شبکه دفاع ضد موشکی ژاپن به حالت آماده باش در آمد

کشتی ایجیس حامل موشک ضد موشک ژاپن حق نشر عکس Getty
Image caption وزیر دفاع ژاپن به منظور مقابله با عبور موشک کره شمالی دستور آماده باش شبکه دفاع ضد موشکی را صادر کرد

دولت ژاپن به منظور مقابله با عبور احتمالی موشک بردبلند کره شمالی شبکه دفاع ضد موشکی خود را به حالت آماده باش در آورده است.

روز جمعه، ۴ فروردین (۲۳ مارس) نائوکی تاناکا، وزیر دفاع ژاپن، اعلام کرد که به فرماندهان نظامی دستور داده است تا تجهیزات دفاع ضدموشکی را برای عملیات علیه تجاوز موشکی احتمالی علیه خاک این کشور به حالت آماده باش درآورند.

این دستور به خصوص شامل آماده باش شبکه ضدموشکی پاتریوت و ناوهای ایجیس می شود که ماموریت آنها حمل شبکه های موشکی ضد موشک است.

تصمیم به آماده باش شبکه دفاع موشکی ژاپن در واکنش به اطلاعیه کره شمالی صادر شده که اعلام کرده است بین روزهای ۱۲ تا ۱۶ ماه آوریل، حدود سه هفته دیگر، ماهواره ای را با استفاده از یک فروند موشک بردبلند در مدار زمین قرار خواهد داد.

شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه هایی، کره شمالی را از ادامه برخی فعالیت های اتمی و انجام آزمایش های موشکی منع کرده و اطلاعیه کره شمالی با واکنش تند ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن مواجه شد.

مقامات کره جنوبی پرتاب موشک بردبلند کره شمالی را بخشی از آزمایش های موشکی آن کشور با هدف های نظامی و به خصوص، برنامه ریزی برای حمل کلاهک اتمی توصیف کرده و نگرانی عمیق خود را نسبت به آن ابراز داشته اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption جامعه بین المللی کره شمالی را به خاطر برنامه اتمی و موشکی آن کشور تحریم کرده است

همچنین، دولت فیلیپین از ایالات متحده خواسته است تا نحوه عبور موشک مورد نظر کره شمالی از فراز خاک این کشور را تحت نظر داشته باشد و گفته است که انتظار می رود بخش هایی از این موشک، پس از انجام ماموریت و انهدام در فضا، در خاک فیلیپین فرود آید.

به گفته کارشناسان، انتظار می رود موشک بردبلند کره شمالی در مسیر خود از فراز چند جزیره متعلق به کره جنوبی و آب های آزاد واقع بین دو جزیره متعلق به ژاپن عبور کند و سپس مسیر خود را به سوی جنوب ادامه دهد اما برخی از منابع ژاپنی، عبور موشک از فراز خاک ژاپن را محتمل دانسته اند.

مقامات کره شمالی تاکید کرده اند که موشک بردبلند حامل ماهواره از فراز هیچ کشوری عبور نمی کند و قطعات آن نیز به احتمال زیاد در آب های بین المللی فرو خواهد ریخت.

آزمایش قبلی

در سال ۲۰۰۹ نیز وزارت دفاع ژاپن دستور آماده باش شبکه دفاع ضد موشکی این کشور را به منظور مقابله با عبور یک فروند موشک آزمایشی کره شمالی از فراز آن کشور صادر کرد.

در آن زمان، موشک کره شمالی بدون حادثه و یا شلیک موشک های ضد موشک از فراز خاک ژاپن عبور کرد هرچند این اقدام به صدور قطعنامه جدیدی از سوی شورای امنیت و تشدید تحریم های بین المللی علیه کره شمالی منجر شد.

حق نشر عکس Getty
Image caption ژاپن هشدار داده است که ممکن است موشک بردبلند کره شمالی را هدف قرار دهد

اگرچه دستور آماده باش شبکه دفاع ضد موشکی ژاپن صادر شده، اما به کارگیری این تجهیزات مستلزم صدور فرمان نخست وزیر آن کشور است.

حکومت کمونیستی کره شمالی، که نظامیان در آن از نفوذ قابل توجهی برخوردارند، از معدود کشورهای جهان است که به دلیل ادامه برنامه های هسته ای و موشکی با تحریم های بین المللی از جمله تحریم های مصوب شورای امنیت سازمان ملل مواجه است.

مشکلات مدیریتی و تحریم های خارجی باعث شده تا شرایط اقتصادی این کشور در سال های اخیر به شدت رو به وخامت گذارد و گفته می شود که بخش قابل توجهی از مردم این کشور با قحطی و گرسنگی دست به گریبان هستند.

ماه گذشته، دولت کره شمالی اعلام کرد که در نظر دارد به منظور اطمینان بخشیدن به جامعه جهانی، از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی دعوت کند تا از تمامی تاسیسات و مراکز اتمی این کشور دیدن کنند.

تصمیم کره شمالی، که دو ماه پس از آغاز رهبری کیم جونگ اون، پسر کیم جونگ ایل، رهبر سابق آن کشور اعلام شد با استقبال جامعه جهانی و از جمله دولت آمریکا مواجه گردید.

مقامات آمریکایی گفتند که در واکنش به این تصمیم، کمک های غذایی خود به کره شمالی را از سر می گیرند.

قرار است به زودی رهبران شماری از کشورهای جهان، از آمریکا و ژاپن در اجلاس جهانی مبارزه با تروریسم هسته ای در سئول، کره جنوبی، شرکت کنند و انتظار می رود برنامه موشکی و اتمی کره شمالی نیز در حاشیه این اجلاس مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس جمهوری ایران به این اجلاس دعوت نشده و چندی پیش، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی از دولت کره جنوبی به خاطر دعوت نکردن از این کشور برای شرکت در اجلاس سرات در سئول انتقاد کرد.