سرباز آمريکايی رسما به کشتار قندهار متهم شد

رابرت بيلز حق نشر عکس AP
Image caption رابرت بيلز تنها فرد متهم به کشتار غيرنظاميان است که در بازداشت بسر می برد

رابرت بیلز، سرباز آمریکایی رسما درباره به ارتکاب به ۱۷ فقره قتل عمد تفهیم اتهام شد.

او به قتل هفده شهروند افغان با برنامه ریزی قبلی و حمله به شش شهروند دیگر و تلاش برای قتل آنها در روز ۱۱ مارس ۲۰۱۲ در استان قندهار متهم شده است.

او همچنین به حمله به یک مرد، یک زن و چهار کودک دیگر و تلاش برای قتل آنها متهم شده است.

رابرت بیلز ۳۸ ساله، اکنون در یکی زندان های ارتش آمریکا در ایالت کانزاس آمریکا در سلول انفرادی نگهداری می شود و مقامات آمریکایی تعهد کرده اند که روند محاکمه این سرباز شفاف خواهد بود.

بر اساس قانون، او در صورت محکومیت، ممکن است به اعدام محکوم شود.

حداکثر مجازات ممکن برای محکومیت به قتل عمد و از پیش برنامه ریزی شده، اخراج از ارتش، محرومیت از حقوق و مزایا، تنزل به پایین ترین درجه و اعدام (دست کم حبس ابد) است.

گری کلب، سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت که به این متهم رسما تفهیم اتهام شده است.

مقام های ناتو و افغان پیش از این تعداد کشته شدگان را ۱۶ نفر (۹ کودک و ۷ بزرگسال) اعلام کرده بودند. هنوز مشخص نیست که رابرت بیلز چرا به ۱۷ فقره قتل متهم شده است.

انتقام طالبان

طالبان روز جمعه ۲۳ مارس گفته اند که به محاکمه رابرت بیلز اعتقادی ندارند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، تلفنی به خبرگزاری رویترز گفت: "این یک عمل از پیش برنامه ریزی شده است و ما قطعا از تمام ارتش آمریکا در افغانستان انتقام خواهیم گرفت و به چنین محاکمه هایی اعتماد نمی کنیم."

طالبان پس از این کشتار، گفت و گوهای صلح را متوقف کردند.

این کشتار به روابط آمریکا و افغانستان ضربه جدی زده است.

این سرباز، تنها فرد متهم به کشتار غیرنظامیان در قندهار است که در بازداشت بسر می برد.

با این حال، دولت افغانستان بارها تاکید کرده است که در این حادثه، بیشتر از یک سرباز آمریکایی دخیل بوده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان که اخیرا با بزرگان ولایت قندهار در کابل دیدن کرد، به بی بی سی گفته است که براساس شواهد و اظهارات شاهدان عینی، نسبت به اینکه این حمله از سوی تنها یک سرباز صورت گرفته باشد، تردید وجود دارد.

جان هنری براون، وکیل متهم گفته است که آقای بیلز چیزهای خیلی کمی از وقایع آن شب را به خاطر می آورد و مقامهای آمریکایی شواهدی برای اثبات مجرمیت او در اختیار ندارند و او هم اعترافی نکرده است.

به گفته او این سرباز آمریکایی در جنگ عراق آسیب های بدنی و مغزی دیده است و از شرکت در یک عملیات نظامی دیگر ناخشنود بوده است.

آقای براون گفته است که رابرت بیلز یک روز پیش از این تیراندازی ها، دیده بود که پای رفیقش در اثر شلیک گلوله، کنده شد و به هوا پرتاب شد.

مطالب مرتبط