تشدید تدابیر امنیتی در آستانه نوروزی بین‌المللی

پلیس اسب‌سوار حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در چند سال اخیر در روزهای برگزاری مراسم پرآدم، پلیس از اسب‌ها نیز استفاده می‌کند

نهادهای انتظامی و امنیتی تاجیکستان در آستانه جشن بین‌المللی نوروز و دیدار رهبران کشورهای منطقه، تدابیر امنیتی شدیدی به راه انداخته‌اند.

از روز پنج‌شنبه‌ ۲۲ مارس فعالیت این نهادها به سطح امنیتی "پُرزور" درآمده است.

گفته می‌شود که این مقررات به منظور تأمین امنیت در روزهای جشن نوروز و برگزاری همایش‌های بین‌المللی به مورد اجرا گذاشته شده است.

قدرت‌الله غلام‌اف، رئیس ستاد پلیس دوشنبه، به بی‌بی‌سی گفت که سطح "پرزور امنیتی" در فعالیت پلیس به گونه "کازارما" یا آماده‌باش است که طبق آن مأموران به صورت شبانه‌روزی در محل خدمت قرار دارند.

ولی به گفته وی، تدابیر برای تأمین امنیت در روزهای جشن نوروز و برگزاری همایش‌های بین‌المللی از مدت‌ها قبل آغاز شده بود.

در گذشته، از عملیات پلیس زیر عنوان "نظام گذرنامه‌" (passport regime) و آشکار ساختن افراد بدون ثبت اقامت در دوشنبه گزارش شده بود.

قدرت‌الله غلام‌اف می‌گوید که طول چند ماه اخیر مأموران پلیس در میان ساکنان دوشنبه، امور اکتشافی و آگاهسازی را انجام داده‌اند و به این دلیل، انتظار می‌رود که در این روزها هیچ گونه مشکل امنیتی پیش نیاید.

آقای غلام‌اف افزود که در روزهای نوروزی در محلات برگزاری مسابقات ورزشی و برنامه‌های تفریحی تعداد مأموران پلیس افزایش می‌یابد.

گذشته از این، حرکت وسایل حمل و نقل در برخی از خیابان‌های پایتخت تاجیکستان محدود کرده می‌شود.

به عنوان مثال، در روزهای برگزاری مسابقات کشتی در ورزشگاه مرکزی دوشنبه و جشن نوروز بین‌المللی در "نوروزگاه" حرکت وسایل حمل و نقل در خیابان‌های اسماعیل سامانی و حافظ شیرازی کاملاً مسدود می‌شود.

به هنگام حرکت ماشین‌های اسکورت یا گارد محافظ هیئت‌های رسمی کشورهای خارجی که برای تجلیل از نوروز و به منظور شرکت در کنفرانس بین‌المللی در رابطه با مسائل افغانستان وارد دوشنبه می‌شوند، جاده‌های مرکزی پایتخت تاجیکستان نیز برای رفت و آمد خودروها و وسایل مسافربری محدود می‌شوند.

انتظار می‌رود که برای شرکت در نوروز امسال رؤسای جمهور افغانستان، پاکستان و ایران به دوشنبه سفر کنند. همچنین، ورود هیئت‌های رسمی از حدود چهل کشور جهان برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی در باره افغانستان نیز در نظر است.

با این وجود، طبق اطلاع مسئولان اداره نیروهای مرزبانی تاجیکستان، در این روزها مرزهای کشور باز هستند و هیچ محدودیتی در آمد و رفت اتباع خارجی راه‌اندازی نشده است. هرچند، مرزبانان نیز فعالیت خود را تقویت کرده‌اند.

در همین حال، از شب گذشته حضور مأموران پلیس در خیابان‌های دوشنبه افزایش یافته و حضور نیروهای ویژه با اسلحه که بیشتر خودروها را بازرسی می‌کنند، مشاهده می‌شود.