درگیری در پورت‌سعید مصر در پی محرومیت تیم فوتبال المصری

حق نشر عکس AP
Image caption درگیری هواداران فوتبال با پلیس ضد شورش در پورت‌سعید (اول فوریه 2012). این درگیری‌های از جمله شدیدترین درگیری‌ها در تاریخ فوتبال بود

در پی معلق شدن تیم المصری شهر پورت‌سعید مصر در ارتباط با خشونت های ماه فوریه، مجددا درگیری‌هایی در این شهر بروز کرده و باعث کشته شدن یک نوجوان و مجروح شدن ده‌ها نفر دیگر شده است.

در خشونت هایی که در ماه فوریه در جریان مسابقه‌ای به میزبانی این تیم رخ داد، بیش از هفتاد نفر کشته شدند.

در خشونت های تازه، صدها تن از هواداران خمشگین تیم المصری در اعتراض به محرومیت دو ساله این تیم در حالی که یک ساختمان دولتی را احاطه کرده بودند، با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

گفته می‌شود پلیس به استفاده از گلوله گاز اشک‌آور و تیراندازی هوایی متوسل شده است.

فدراسیون فوتبال مصر تیم المصری را که از تیم های اصلی مصر است، به مدت دو سال از بازی محروم کرده است. علت این محرومیت، خشونت هایی است که در استادیوم این تیم در بازی با تیم میهمان، الاهلی، بروز کرد.

تیم الاهلی قاهره نیز باید چهار بازی بدون حضور هوادارانش انجام دهد و علاوه بر آن، مربی و کاپیتان این تیم هم معلق شده‌اند و هم حدود یک هزار دلار جریمه شده‌اند.

هواداران تیم الاهلی تصمیم فدراسیون فوتبال مصر را تقبیح کرده و گفته‌اند روز یکشنبه در باشگاه این تیم دست به تحصن خواهند زد.

دادستان ارشد مصر هفته گذشته 75 نفر را در ارتباط با حادثه اول فوریه به قتل یا غفلت و کوتاهی در انجام وظیفه متهم کرد که گفته می شود 9 افسر پلیس نیز در میان آنها هستند.

در پی حادثه پورت سعید، شایعات مربوط به ناتوانی پلیس در کنترل اوضاع باعث چندین روز درگیری در سراسر مصر شد که 16 نفر دیگر نیز در اثر آنها کشته شدند.

در آن مسابقه، المصری بازی را 3 بر یک برده بود اما با پایان بازی، هواداران المصری به زمین بازی ریختند و به بازیکنان و هواداران الاهلی حمله ور شدند.

دو تیم از مدت ها قبل رقیب بوده‌اند و مسابقات آنها تدابیر امنیتی گسترده ای می طلبد.

اما گفته می شود به هواداران آنها اجازه داده می شده که با کارد و سلاح های دیگر وارد استادیوم شوند.

در پی حادثه پورت‌سعید، کمال الجنزوری، نخست وزیر، اعضای فدراسیون فوتبال این کشور را از کار برکنار کرد.

تحقیق در مورد حادثه همچنان ادامه دارد.

مطالب مرتبط