هشدار آمریکا در مورد آزمایش موشکی کره شمالی

حق نشر عکس AFP
Image caption خبرنگاران می گویند آزمایش موشکی کره‌شمالی احتمالا اجلاس سران منطقه در سئول را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد

یک مقام بلندپایه آمریکایی گفته است آزمایش آتی موشک دوربرد کره شمالی، منطقه ای مابین استرالیا، اندونزی و فیلیپین را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

کره شمالی گفته است این موشک در یک مسیر جدید و به سمت جنوب آزمایش خواهد شد و مسیر آن به سمت شرق و بر فراز ژاپن نخواهد بود.

به نقل از کورت کمبل، از دستیاران وزیر امور خارجه آمریکا گفته شده که وی از این سه کشور خواسته است که این آزمایش موشکی را محکوم کنند.

خبرنگاران می گویند این آزمایش موشکی احتمالا اجلاس روز دوشنبه (۲۶ مارس) سران منطقه در سئول، پایتخت کره جنوبی، را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.

محور این اجلاس، مسائل امنیتی خواهد بود و باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا نیز در آن شرکت خواهد کرد.

کره شمالی می گوید این موشک قرار است یک ماهواره را در مدار زمین قرار دهد اما آمریکا و متحدانش از جمله کره جنوبی و ژاپن می گویند پرتاب آن بهانه و پوششی برای یک آزمایش موشکی است.

مقامات کره شمالی تاکید کرده اند که موشک حامل ماهواره از فراز هیچ کشوری عبور نمی کند و قطعات آن نیز به احتمال زیاد در آب‌های بین‌المللی فرو خواهد ریخت.

اما دولت ژاپن برای مقابله با عبور احتمالی موشک دوربرد کره شمالی، شبکه دفاع ضد موشکی خود را به حالت آماده باش در آورده است.

کره جنوبی نیز پرتاب موشک دوربرد کره شمالی را بخشی از آزمایش های موشکی آن کشور با هدف های نظامی و به خصوص، برنامه ریزی برای حمل کلاهک اتمی توصیف کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحدبا صدور قطعنامه هایی، کره شمالی را از ادامه برخی فعالیت های اتمی و انجام آزمایش های موشکی منع کرده است.

جامعه بین المللی و سازمان ملل کره شمالی را به خاطر برنامه اتمی و موشکی این کشور تحریم کرده‌اند.

دولت کره شمالی هفته قبل اعلام کرد که در نظر دارد جهت اطمینان بخشیدن به جامعه جهانی، از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از تمامی تاسیسات و مراکز اتمی این کشور دعوت کند.

بازرسان این آژانس سه سال قبل از کره شمالی اخراج شده بودند.

کره شمالی ماه گذشته موافقت کرد غنی سازی اورانیوم و همچنین آزمایش های اتمی و موشک های دوربرد خود را به حال تعلیق دربیاورد.

تصمیم کره شمالی که دو ماه پس از آغاز رهبری کیم جونگ اون، پسر کیم جونگ ایل، رهبر سابق آن کشور اعلام شد، با استقبال جامعه جهانی و از جمله دولت آمریکا همراه بود.

مقامات آمریکایی گفتند که در واکنش به این تصمیم، کمک های غذایی خود به کره شمالی را از سر می گیرند.

کره شمالی ده سال قبل، به دنبال از هم گسیختن توافقی با آمریکا، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را اخراج کرد.

این کشور در سال ۲۰۰۳ از پیمان منع گسترش سلاح های اتمی خارج شد.

بازرسان چند سال بعد بار دیگر اجازه بازرسی از کره شمالی را یافتند اما در سال ۲۰۰۹ دوباره اخراج شدند.

مطالب مرتبط