کوفی عنان به دنبال جلب حمایت روسیه وارد مسکو شد

حق نشر عکس AP
Image caption طرح صلح کوفی عنان شامل توقف فوری درگیری‌ها در سوریه است

کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه به روسیه سفر کرده تا حمایت مقامات این کشور را برای اجرای طرح صلح پیشنهادی اش جلب کند.

آقای عنان در این طرح که مقامات چین و روسیه موافقت خود را با آن اعلام کردند، خواستار توقف فوری درگیری ها شده است. اما مقامات سوری می گویند که ابتدا مخالفان دولت باید سلاح هایشان را بر زمین بگذارند.

براساس این طرح نیروهای دولتی باید استفاده از تجهیزات نظامی را علیه شهروندان غیرنظامی متوقف کرده و از مناطق غیرنظامی خارج شوند.

پیش از این شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا از طرح صلح نماینده ویژه خود، کوفی عنان، حمایت کرد.

شورای امنیت روز دوم فروردین (۲۱ مارس) با انتشار بیانیه ای، که البته الزام آور نیست، از دولت سوریه و مخالفان آن خواست که فورا به پیشنهادهای آقای عنان عمل کنند.

این پیشنهادها تضمین دسترسی کمک های انساندوستانه و عقب نشینی سربازان دولتی از شهرها و روستاها را شامل می شود.

در همین حال گروه‌های فعال مخالف دولت از ادامه بمباران و عملیات نظامی نیروهای نظامی در بسیاری از مناطق سوریه خبر داده اند.

خبرنگار بی بی سی به نقل از فعالان از یک حمله بزرگ با حضور شماری از تانک‌ها و خودروهای زرهی در شهر سراقب در شمال غرب استان ادلب خبر داده است.

به گفته این فعالان بسیاری از خانه های این منطقه هدف گلوله توپ قرار گرفته اند که این حملات تلفات سنگینی به همراه داشته است.

گزارش ها همچنین از کشته شدن چندین نفر در جریان درگیری ها در حمص، سومین شهر بزرگ سوریه و قصیر حکایت دارد.

به گفته خبرنگار بی بی سی دولت سوریه عزمش را جزم کرده تا با توسل به زور کنترل شهرها را در اختیار گرفته و مانع از فعالیت آزادانه مخالفان شود.

حق نشر عکس AP
Image caption گزارش ها از ادامه درگیری‌ها در شهرهای مختلف سوریه حکایت دارد

به نظر می رسد آقای عنان باید علاوه بر ترغیب مقامات روسیه و چین به اعمال نفوذ بر سوریه، این دو کشور را متقاعد کند که برای متوقف کردن خشونت ها از سوی مخالفان هم سخت در تلاش است.

تحریم های جدید اتحادیه اروپا

در همین حال اتحادیه اروپا روز گذشته، جمعه چهارم فروردین ماه (23 مارس) تحریم‌هایی را علیه اسما اسد، همسر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، تصویب کرد.

طبق این تحریم‌ها، سفر خانم اسد به کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممنوع شده است هر چند خانم اسد دارای تابعیت بریتانیایی است و اداره مهاجرت بریتانیا گفته است که نمی تواند مانع از ورود او به این کشور شود.

ممنوعیت سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا شامل برخی دیگر از اعضای خانواده آقای اسد هم شده است.

طبق این قطعنامه، نام خانم اسد به فهرست افرادی هم که اموالشان توقیف می‌شود، اضافه شده است.

در تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه سوریه، نام برخی دیگر از اعضای خانواده آقای اسد به فهرست افراد تحت تحریم افزوده شده است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید مادر و خواهر رئیس جمهوری سوریه از جمله کسانی هستند که به این فهرست اضافه شده‌اند.

یش از این، اتحادیه اروپا تحریم‌های شدیدی را علیه سوریه وضع کرده بود. ممنوعیت فروش سلاح به سوریه و خرید نفت از این کشور از جمله این تحریم‌هاست.

مطالب مرتبط