ایران اتهام ارسال سلاح به سودان را رد کرد

حق نشر عکس MEHR
Image caption رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هدف از این اخبار را "مشکوک" توصیف کرد

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اتهام مطرح شده از سوی سخنگوی ارتش سودان جنوبی، مبنی بر ارسال اسلحه برای ارتش سودان توسط ایران، را رد کرد.

آقای مهمان‌پرست، روز شنبه ۵ فروردین، ۲۴ مارس هدف از انتشار اینگونه اخبار را مشکوک خواند و گفت: "سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران، کمک به جلوگیری از جنگ و خشونت و التزام به راه حل گفت و گو به عنوان تنها رویکرد مطلوب برای حل و فصل اختلافات بین کشورهاست."

دو روز پیش، یک سخنگوی ارتش سودان جنوبی گفت که ایران موشک در اختیار ارتش سودان قرار داده است.

او همچنین گفته بود که هواپیمای بدون سرنشینی که در شهر جائو در مرز با کوردوفان جنوبی سرنگون شده، دارای مهمات ساخت ایران بوده است.

آفای مهمان‌پرست همچنین گفت که "قدرت‌های سلطه" سعی دارند با انتشار این اخبار "بر ناتوانی و شکست اهدافشان در تحریم‌ها سرپوش بگذارند."

شش ماه پیش محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در سفری به سودان در دیدار با عمرالبشیر، همتای سودانی خود، رابطه ایران و سودان را "برادرانه و پایدار" توصیف کرد.

از زمان تشکیل سودان جنوبی در سال ۲۰۱۱ ، روابط این کشور با سودان بر سر مسائل متعدد دچار تنش بوده است و سودان و سودان جنوبی، یکدیگر را به حمایت از شورشیان در طرف مقابل متهم می‌کنند.

دولت سودان نیروهای موسوم به پیکارجویان خلق را برای مقابله با شورشیان مستقر در کوردوفان جنوبی تجهیز کرده است.

عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان، چندی پیش هشدار داد که اختلاف‌نظرها بین دو کشور می‌تواند منجر به جنگ شود.

سودان در شمال آفریقا و ساحل دریای سرخ واقع شده و با کشورهای مصر، لیبی، چاد، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو، اوگاندا، کنیا، اتیوپی و اریتره همسایه است.

مطالب مرتبط