وقوع یک انفجار در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان

انفجار در دوشنبه حق نشر عکس BBC World Service
Image caption انفجار در دوشنبه هیچ تلفاتی به دنبال نداشته است

بعد از ظهر روز یکشنبه 25 مارس در نزدیکی ترمینال اتبوسهای شهر دوشنبه انفجاری رخ داد.

به گفته منابع وزارت امور داخلی تاجیکستان، در این حادثه کسی کشته نشده است.

یک منبع این وزارتخانه به بی بی سی گفت فردی که "به اتهام راهزنی" مورد جستجویی پلیس بود، به هنگام بازداشت نارنجکی را منفجر کرده است.

اما در اثر این انفجار هیچ کس آسیب ندیده و خود فردی هم که دست به انفجار زده بود، جراحت برداشته و به بیمارستان منتقل شده است.

این منبع گفت که هویت این شخص معلوم است، ولی پلیس از افشای آن به خاطر مختل نشدن روند تحقیق خودداری می‌کند.

وی گفت: "این شخص افراط گرا نبود، با هیچ گروه افراط گرا هم ارتباط نداشت، ولی تنها به اتهام راهزنی مورد جستجوی پلیس قرار داشت."

شاهدان عینی پیشتر به بی بی سی گفته بودند که این مرد از تعقیب مأموران پلیس فرار کرده و در خیابانی که از نزدیکی تیرمینال اتوبوسهای شهر دوشنبه معروف به "اتووُکزال" رد می‌شود، "خود را منفجر کرده است."

یک شاهد عینی گفت: "ما از نزد اداره پلیس محلی رد می‌شدیم که چندی از مأموران پلیس با تفنگ کالاشنیکف از این ساختمان بیرون شدند و به طرف "اتووُاکزال" دویدند."

اما یک شاهد عینی دیگر گفت که در اثر انفجار دست یک مرد (ظاهراً همانی که مورد تعقیب پلیس بود و نارنجک را منفجر کرد) قطع شده است.

قبل از انفجار در این محل صدای تیراندازی نیز به گوش رسیده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این حادثه در روز برگزاری جشن بین‌المللی نوروز و دیدار رهبران ایران و افغانستان و تاجیکستان و پاکستان در دوشنبه رخ داد

یک ساکن محله موسوم به "پرُفسویوز" به بی بی سی گفت که مأموران پلیس حرکت به سوی ترمینال مسافربری را مدتی محدود کردند و خودروها را نمی‌گذاشتند که در ایستگاه نزد ترمینال توقف کنند.

در لحظات پس از انفجار حرکت صدها خودرو در راه نزدیکی ترمینال اتوبوسها برای مدتی متوقف شده بود. اما دیرتر راه باز شد، ولی تعدادی مأمور پلیس و امنیتی در محل به تحقیق حادثه مشغول بودند.

خبرنگار بی بی سی که از محل انفجار دیدن کرد، می‌گوید که در محل حادثه آثار خون و کلاهی که ظاهراً به مرد عامل انفجار تعلق داشته، دیده می‌شد.

این انفجار پس از انجام مراسم جشن جهانی نوروز در "نوروزگاه" شهر دوشنبه و قبل از ملاقات رهبران چهار کشور ایران و افغانستان و تاجیکستان و پاکستان رخ داد.

به گفته منابع پلیس تاجیکستان، این حادثه با جشن نوروز و یا دیدار رؤسای جمهوری چهار کشور منطقه در دوشنبه هیچ ارتباطی ندارد.

در سالهای اخیر، گروههای تندرو اسلامی، بویژه عده‌ای از تحصیل کردگان مدارس اسلامی کشورهای عربی، نوروز را "جشن مجوسان" خوانده و از مردم دعوت کرده‌اند که از برگزاری این جشن خودداری کنند.

اما روحانیان بانفوذی مانند حاجی اکبر توره جان زاده، گفته‌اند که برگزاری جشن نوروز که "سال نو ملی" محسوب می‌شود، با اسلام هیچ تناقضی ندارد.