اوباما: کره شمالی خود را در معرض تحریم بیشتر قرار می‌دهد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای اوباما در سئول با رئیس جمهور کره جنوبی دیدار کرده است

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به کره شمالی هشدار داده است که اگر برنامه‌اش برای پرتاب یک راکت را عملی کند، با تحریم‌های بیشتری روبه‌رو خواهد شد.

او روز یکشنبه ۲۵ مارس گفت که کره شمالی با "تهدید یا اقدامات تحریک‌آمیز به چیزی دست نخواهد یافت."

رئیس جمهور آمریکا در شرایطی این هشدار را داده است که کره شمالی در حال فراهم کردن مقدمات پرتاب یک راکت است.

آقای اوباما گفته است که پرتاب این راکت، پوششی برای یک آزمایش موشکی است.

مقامات کره شمالی گفته‌اند که به دنبال فرستادن یک ماهواره به مدار زمین هستند و به همین دلیل، این راکت را پرتاب خواهند کرد.

گزارش شده است که کره شمالی این راکت را به موقعیت پرتاب منتقل کرده است.

آقای اوباما که برای شرکت در نشست جهانی امنیت هسته‌ای در سئول، پایتخت کره جنوبی به سر می‌برد، با لی میونگ بک، رئیس‌جمهور کره جنوبی دیدار کرده است.

رهبران کره جنوبی و آمریکا در جمع خبرنگاران در سئول گفته‌اند که کره شمالی در صورتی که برنامه خود برای پرتاب راکت را لغو نکند، خود را در معرض انزوا و تحریم‌های بیشتر قرار می‌دهد.

آقای اوباما گفت: "کره شمالی با تعهدات خود آشناست و باید برای عمل به این تعهدات، قدم‌هایی برگشت‌ناپذیر و غیرقابل تغییر بردارد."

او اضافه کرد که دولت‌های آمریکا و کره جنوبی بر سر این موضوع "کاملا در کنار هم" هستند.

لی میونگ بک، رئیس‌جمهور کره جنوبی نیز گفت که او و همتای آمریکاییش توافق کرده‌اند تا "به هرگونه اقدام تحریک‌آمیز یا تهدید از سوی کره شمالی پاسخی قاطعانه" بدهند و "به طور مرتب، آمادگی دفاعی مشترک دو کشور را تقویت کنند."

در عین حال، او گفت که جامعه بین‌الملل آماده است تا به کره شمالی کمک کند وضعیت زندگی شهروندانش را بهبود بخشد، به شرطی که این کشور "مسیر صلح" را انتخاب کند.

کره شمالی برای پرتاب یک راکت در فاصله روزهای ۱۲ تا ۱۶ آوریل برنامه‌ریزی کرده و گفته است که پرتاب این راکت با یکصدمین سالگرد تولد کیم ایل سونگ، رهبر سابق کره شمالی، همزمان است.

مطالب مرتبط