کوفی عنان برای حل بحران سوریه با رئیس‌جمهور روسیه دیدار می‌کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption نمایندگان روسیه و چین در شورای امنیت سازمان ملل متحد از طرح صلح پیشنهادی آقای عنان استقبال کرده‌اند

کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه که به مسکو رفته است، امروز یکشنبه، ۲۵ مارس، با دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه دیدار می‌کند.

سفر آقای عنان به روسیه با هدف بررسی بحران سوریه و تلاش برای پایان دادن به خشونت‌ها در این کشور انجام می‌شود.

آقای عنان در تلاش است تا روسیه را ترغیب کند در قبال بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، موضع قاطعانه‌تری در پیش بگیرد.

او پیش از این، طرحی را برای برقراری صلح و پایان دادن هرچه سریع‌تر به خشونت‌ها در سوریه ارائه کرد که در چارچوب آن، نیروهای ارتش سوریه باید به عملیات نظامی علیه غیرنظامیان پایان دهند و از مناطق غیرنظامی خارج شوند.

دولت سوریه گفته است که باید ابتدا مخالفان دولت به فعالیت‌های نظامی خود پایان دهند.

مقامات سوریه همواره گفته‌اند که ارتش این کشور در حال مقابله با "گروه‌های مسلح تروریست" است.

طرح صلح پیشنهادی آقای عنان، شامل کمک‌رسانی هرچه سریع‌تر به مناطقی در سوریه که بیشترین آسیب را از خشونت‌ها در این کشور دیده‌اند، هم می‌شود.

"ضرورت کمک‌رسانی"

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا نیز روز یکشنبه، ۲۵ مارس (ششم فروردین)، در دیدار با رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، بر ضرورت کمک‌رسانی بیشتر در سوریه، از جمله تامین تجهیزات ارتباطاتی برای مخالفان دولت، تاکید کرده است.

ولی در عین حال، رهبران هر دو کشور آمریکا و ترکیه تامین تسلیحات برای مخالفان دولت سوریه را رد کرده‌اند.

آنها گفتند که اقدامات جدید برای کمک‌رسانی به سوریه باید در نشست "دوستان سوریه" بررسی شود. این نشست در یک هفته آینده در ترکیه برگزار می‌شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه، ۲۱ مارس (دوم فروردین) در بیانیه‌ای از طرح صلح پیشنهادی آقای عنان حمایت کرد و از دولت سوریه و مخالفان آن خواست تا هرچه سریع‌تر به پیشنهادهای آقای عنان عمل کنند.

این طرح با حمایت روسیه و چین، به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسید.

در عین حال، گروه ارتش سوریه آزاد و یک شورای نظامی که از مخالفان دولت سوریه است، اعلام کرده‌اند که برای اقدامات نظامی علیه دولت این کشور با هماهنگی بیشتری عمل خواهند کرد.

مخالفان دولت گفته‌اند که در آخرین خشونت‌ها بین نیروهای امنیتی سوریه و مخالفان بشار اسد در روز شنبه، ۲۴ مارس، دست‌کم ۵۴ نفر کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط