روسیه: ماموریت کوفی عنان، آخرین فرصت برای حل بحران سوریه است

حق نشر عکس Reuters
Image caption کوفی عنان برای جلب حمایت مقامات روسیه درباره طرح صلح پیشنهادی اش برای حل بحران سوریه به مسکو سفر کرده است

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه هشدار داد که ماموریت کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، احتمالا آخرین فرصت برای جلوگیری از بروز یک جنگ داخلی دراین کشور باشد.

آقای مدودف این سخنان را امروز ( یکشنبه ۲۵ مارس) در جریان دیدارش با آقای عنان که برای مذاکره با مقامات روسیه به این کشور سفر کرده، بیان کرد.

مقامات روسیه در عین حال گفته اند که هیچ ضرب الاجلی نباید در مورد اجرای طرح صلح آقای عنان وجود داشته باشد.

آقای عنان در تلاش است تا روسیه را که از متحدان اصلی سوریه به شمار می رود، تشویق به اتخاذ سیاست هایی محکم تر در قبال بشار اسد کند.

او از حمایت کامل روسیه در مورد ماموریتش در سوریه استقبال کرد. آقای عنان گفت که این ماموریت فرصتی برای سوریه است تا به خشونت ها در این کشور پایان دهد.

نماینده ویژه سازمان ملل و اتحاده عرب در امور سوریه همچنین بار دیگر از دولت این کشور خواست تا اجازه دهد کمک ها انساندوستانه به مناطق مورد نیاز در سوریه ارسال شود.

آقای عنان پیش از این، طرحی را برای برقراری صلح و پایان دادن هرچه سریع‌تر به خشونت‌ها در سوریه ارائه کرد که در چارچوب آن، نیروهای ارتش سوریه باید به عملیات نظامی علیه غیرنظامیان پایان دهند و از مناطق غیرنظامی خارج شوند.

دولت سوریه گفته است که باید ابتدا مخالفان دولت به فعالیت‌های نظامی خود پایان دهند.

قرار است آقای عنان پس از دیدار و مذاکره با مقامات روسیه به چین از متحدان دیگر سوریه سفر کند.

در همین حال ارتش آزاد سوریه و شورای نظامی مخالفان اعلام کرده اند که با همکاری یکدیگر اقداماتی نظامی را علیه دولت سوریه انجام خواهند داد.

فعالان مخالف همچنین از انجام درگیری های بیشتر در روز یکشنبه ۲۵ مارس ( ششم فروردین ) در اطراف شهر حمص خبر داده اند.

به گفته آنها این درگیری ها تلفات زیادی به همراه داشته است.

در همین حال فعالان گفته اند که در جریان درگیری های روز شنبه ۲۴ مارس دست کم ۵۰ نفر کشته شدند که اکثر این کشته ها در حمص بودند.

روسیه تاکنون دو قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره بحران سوریه را وتو کرده، اقدامی که با واکنش تند جامعه جهانی روبرو شده است.

این در حالی است که به گفته خبرنگار بی بی سی، عربستان سعودی و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، از مخالفان دولت بشار اسد حمایت می کنند. این کشورها خواستار کناره گیری آقای اسد از قدرت هستند.

در همین حال باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا درجریان دیداری که امروز یکشنبه ۲۵ مارس( ششم فروردین ) با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه داشت بر ضرورت کمک رسانی بیشتر از جمله ارائه تجهیزات ارتباطی به مخالفان دولت تاکید کرد.

اما رهبران دو کشور در عین حال فراهم کردن هرگونه تسلیحات برای مخالفان را رد کردند.

آنها همچنین تاکید کردند که باید درجریان نشست "دوستان سوریه" در مورد اقدامات جدید در زمینه ارسال کمک به سوریه مذاکره شود. قرار است این نشست هفته آینده در ترکیه برگزار شود.

مطالب مرتبط