ترکیه نظاره‌گر اعتراضات سوریه

حق نشر عکس r
Image caption هزاران سوری از ترس نا آرامی های اخیر در کشور وارد خاک ترکیه شدند

این روزها صدای تیراندازی هایی از فراز تپه های سوریه در امتداد مرز ترکیه شنیده می شود و از طریق دوربین ها هم می توان سربازانی را دید که بر بالای ساختمان ها مستقر شده اند.

جنگ داخلی سوریه به مرزهای ترکیه بسیار نزدیک شده است. کنترل نیروهای دولتی بر تمامی شهرهای بزرگ، بسیاری از دهکده ها و اکثر جاده ها در استان ادلب که هم مرز با ترکیه است، باعث شده که هزاران پناهنده وارد خاک ترکیه شوند.

این پناهندگان که اکثرا به همراه کودکان، افراد مسن و در مواردی مجروحان از طریق تپه ها و جنگل ها وارد خاک ترکیه می شوند، روایت هایی از خشونت های سربازان دولتی و شبه نظامیان طرفدار دولت را نقل می کنند.

دولت پس از آن که ماه گذشته کنترل نواحی اطراف شهر حمص را در اختیار گرفت، نیروهای نظامی، خودروهای زرهی و هلی کوپترهای خود را به سوی ادلب روانه کرد.

بخش های زیادی از این شهر از اواخر سال گذشته در کنترل ارتش آزاد سوریه بود.

اما حال فشار زیاد نیروهای دولتی باعث عقب نشینی مخالفان شده است.

مخالفان قادر به دفاع از خود در مقابل تانک ها و هلی کوپترهای ارتش سوریه نبودند، اما این به معنای دست کشیدن آنها از مبارزه نیست.

عمار الواوی، از افسران سابق اداره امنیت که حال یکی از فرماندهان ارتش آزاد سوریه در داخل مرز ترکیه است، می گوید: "ارتش سوریه شهرها و دهکده های ما را اشغال نکرده، بلکه آنها را منهدم کرده است."

کمبود سلاح

حق نشر عکس r
Image caption بسیاری از مردان جوان ساکن دراردوگاههای پناهندگان در ترکیه خواستار کمک به ارتش آزاد سوریه هستند

بسیاری از تپه های واقع در حومه شهر ادلب هنوز محل فعالیت افراد مسلح مخالف دولت است، هر چند که این افراد تحت کنترل مستقیم ارتش آزاد سوریه قرار ندارند.

این افراد که با کمبود سلاح مواجهند، امیدوارند که نیروهای طرفدار دولت با بروز درگیری هایی در سایر نقاط سوریه، از این منطقه عقب نشینی کنند و آنها از این فرصت برای تسلط یافتن بر برخی از مواضع اصلی استفاده کنند و بتوانند بار دیگر مسیر عبور تجهیزات و مواد غذایی را از ترکیه باز کنند.

با توجه به این که بسیاری از پایگاههای سابق نیروهای مخالف در این منطقه در کنترل دولت قرار دارد، در حال حاضر نواحی همرز با ترکیه به محلی مناسب برای زنده نگه داشتن اعتراضات توسط فعالان مخالف دولت سوریه تبدیل شده است.

سوری های ساکن در کشورهای غربی و کشورهای حوزه خلیج فارس با آمدن به این منطقه تلاش هایی را در جهت سازماندهی کمک ها و همچنین جمع آوری پول آغاز کرده اند.

در این منطقه همچنین شبکه هایی از نیروهای داوطلب برای مراقبت از مجروحان تشکیل شده است.

افرادی که شرایطی وخیم تر دارند معمولا به بیمارستان های ترکیه اعزام می شوند و افراد با جراحات کمتر به کلینیک هایی که به طور مخفی در ساختمان های مسکونی استان انطاکیه بر پا شده، منتقل می شوند.

پناهگاه‌ها

حق نشر عکس r
Image caption بسیاری از پناهندگان سوری در چادرهایی که برای اسکان آنها برپا شده، زندگی می کنند

دولت ترکیه، هفت اردوگاه برای اسکان پناهندگان برپا کرده است. گفته می شود که در حال حاضر بیش از ۱۶۰۰۰ پناهجو در این اردوگاهها زندگی می کنند.

هر چند که تلاش می شود ارائه جا و غذا برای این پناهجویان از کارایی لازم برخوردار باشد. اما این چادرها مناسب زمستان و هوای بسیار سرد نیستند.

این پناهجویان همواره از وجود جاسوسان وابسته به اداره اطلاعات محلی در هراس هستند.

بسیاری از مردان جوان ساکن در این اردوگاهها، می گویند که خواستار کمک به ارتش آزاد سوریه هستند. حتی بعضی از آنها با عبور از مرز به مخالفان مسلح دولت می پیوندند، که البته همیشه این تلاش آنها موفقیت آمیز نیست.

امیدها برای مداخله بین المللی در میان گروه های مخالف کم رنگ شده و جای آن را راه حل نظامی و خشونت بار برای در هم شکستن رژیم اسد گرفته است.

خشم

دولت ترکیه اکثر سربازانی را که از ارتش فرار کرده و از مرز عبور می کنند در اردوگاههایی ویژه در نزدیکی شهر آپایدین اسکان می دهد. از جمله این افراد سرهنگ ریاض الاسد است که به عنوان فرمانده ارتش آزاد سوریه شناخته می شود.

مقامات ترکیه برای تامین جان ساکنان، این اردوگاهها را تحت تدابیر شدید قرار داده و کمتر به خبرنگاران اجازه دسترسی به آن را می دهند.

حق نشر عکس AFP
Image caption فشار زیاد نیروهای دولتی باعث عقب نشینی نیروهای ارتش آزاد سوریه از حوالی حمص و ادلب شده است

البته سیاست ترکیه آن است که هر گونه اعتراضی را که علیه دولت سوریه در داخل خاکش صورت می گیرد، تحت کنترل داشته باشد.

دولت ترکیه به طور لفظی از مخالفان بشار اسد حمایت کرده است، اما دولت این کشور تاکنون اجازه نداده که تسلیحاتی از راه این کشور به ارتش آزاد سوریه برسد.

این کشور همچنین مانع هرگونه حمله مسلحانه از خاک ترکیه علیه دولت سوریه شده است.

سرهنگ عمار الواوی از فرماندهان ارتش آزاد سوریه، خود خواسته است برای سازماندهی فعالیت هایش در سوریه در خارج از این اردوگاه که تحت محافظت شدید قرار دارد، زندگی کند.

آقای الواوی می گوید: "این یک انقلاب است."

او همچنین به کشورهایی که از بشار اسد حمایت می کنند، هشدار داده که "این یک جنگ داخلی است و آنهایی که با رژیم اسد می جنگند، خشمگین تر و مسلح تر می شوند."

به گفته آقای الواوی بدون کمک بیشتر به مخالفان، این خشم تنها گریبان چین و روسیه به عنوان حامیان رژیم بشار اسد را نمی گیرد، بلکه شعله های خشم کسانی راکه از معترضان حمایت نمی کنند را هم خواهد گرفت.

مطالب مرتبط