دیوید کامرون فهرست مهمانانش را منتشر نمی‌کند

حق نشر عکس Getty
Image caption نخست‌وزیر بریتانیا می‌گوید که تحقیقات درباره ادعاهای جدید علیه حزب تحت رهبریش انجام خواهد شد

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا حاضر نشده است اسامی افرادی را که برای شام به خانه‌اش دعوت کرده است، منتشر کند. دفتر نخست وزیری بریتانیا گفته است که این اطلاعات "خصوصی" هستند.

درخواست‌ها برای انتشار فهرست مهمانان نخست‌وزیر بریتانیا پس از آن مطرح شد که یکی از جمع‌آوری‌کنندگان کمک‌های مالی برای حزب محافظه‌کار بریتانیا متهم شد از متقاضیان دیدار با آقای کامرون، مبالغ هنگفتی دریافت می‌کرد تا مقدمات این دیدار را فراهم کند.

دیوید کامرون وعده داده است که "تحقیقاتی مناسب" درباره این ادعاها انجام شود.

پیتر کرادس، از مهم‌ترین افرادی که برای حزب محافظه‌کار بریتانیا کمک‌های مالی جمع‌آوری می‌کرد، روز یکشنبه، ۲۵ مارس، از سمتش کناره‌گیری کرد. استعفای او بعد از انتشار فیلمی انجام شد که نشان می‌داد آقای کرادس به چند نفر می‌گوید که با دادن ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار پوند می‌توانند به مقامات عالی‌رتبه حزب محافظه‌کار دسترسی داشته باشند. از جمله به مراسم شام خصوصی با دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا دعوت شوند.

او همچنین گفت که هر کس چنین مبلغی را اهدا می‌کند، می‌تواند نظرات خود را درباره طرح‌های سیاسی این کشور نیز مطرح کند.

این فیلم را هفته‌نامه ساندی‌تایمز لندن منتشر کرد. افرادی که در فیلم با آقای کرادس صحبت می‌کردند، خبرنگارانی بودند که خود را به عنوان کارمندان یک بنیاد متمول معرفی کرده بودند.

با آن که اسامی مهمانان خانه نخست‌وزیر بریتانیا منتشر نشده، بی‌بی‌سی دریافته است که تعدادی از اهداکنندگان منابع مالی به حزب محافظه کار بریتانیا نیز از جمله این مهمانان بوده‌اند.

دفتر نخست‌وزیری بریتانیا اعلام کرده است که هیچ جزئیاتی درباره فهرست اسامی مهمانان نخست‌وزیر منتشر نخواهد شد، چون واحدی که در طبقه بالای ساختمان شماره ۱۰ داونینگ استریت (دفتر نخست وزیری) در اختیار آقای کامرون است، واحدی خصوصی و محل زندگی خانواده اوست.

به دنبال اظهارات آقای کامرون، حزب کارگر که اصلی‌ترین حزب رقیب محافظه‌کاران در بریتانیا به شمار می‌رود، خواهان انجام تحقیقاتی مستقل در این باره شد.

حزب کارگر بریتانیا همچنین خواهان انتشار کامل فهرست افرادی شده است که برای شام به منزل آقای کامرون در داونینگ استریت دعوت شده بودند.

اد میلیبند، رهبر حزب کارگر بریتانیا، گفته است که وعده آقای کامرون برای انجام تحقیقات در این باره، کافی نیست و لازم است "تحقیقاتی مناسب و مستقل" انجام شود.

او همچنین گفت که مناسب است نخست‌وزیر بریتانیا در این باره به پارلمان این کشور نیز توضیح دهد.

در فیلمی که از اظهارات آقای کرادس منتشر شده است، او ابتدا امکان‌پذیر بودن دسترسی به نخست‌وزیر بریتانیا با اهدای منابع مالی را رد می‌کند، ولی بعد، توضیح می‌دهد که افراد، متناسب با مبلغی که به عنوان کمک به حزب محافظه‌کار اهدا می‌کنند، تا چه اندازه می‌توانند به مقامات این حزب دسترسی پیدا کنند.