احتمال وجود انگیزه‌های نژادپرستانه در قتل زن عراقی در آمریکا

شیماء العوادی حق نشر عکس na
Image caption شیماء العوادی، پیش از قتل هم نامه ای تهدیدآمیز دریافت کرده بود

یک زن پناهنده عراقی که در آمریکا بر اثر ضرب و جرح فرد یا افراد ناشناسی بی‌هوش شده بود، درگذشته است. مقتول ، ۳۲ ساله، خانه دار و مادر پنج فرزند بوده است.

فاطمه، دختر ۱۷ ساله مقتول پیکر مجروح شیماء را روز چهارشنبه در اتاق پزیرائی منزلشان پیدا کرده بود.

فاطمه به شبکه خبری تلویزیون KUSI گفت: "من او را در حالی که در خون خودش افتاده بود پیدا کردم، یاداشتی در نزدیکی سرش بود که بر آن نوشته شده بود: برگرد به کشورت تروریست."

فاطمه می گوید مادرش از ناحیه سر با آچار تالیور هدف ضربه‌های متعددی قرار گرفته بود. او همچنین می گوید مهاجم برای ورود به منزل، شیشه در عقب ساختمان را شکسته بود.

خانم العوادی زنی محجبه بوده و پدرش یک روحانی شیعه در عراق است.

این خانواده در سال ۱۹۹۳ در جریان سرکوب خونین شیعیان عراق توسط صدام حسین به آمریکا مهاجرت کردند.

خانم العوادی در شهر سن دیه‌گوی ایالت کالیفرنیا تحصیلات متوسطه خود را انجام داده و همانجا تشکیل خانواد داده بود.

پلیس شهر ال کاهون احتمال وجود انگیزه های نژاد پرستانه در وقوع این جنایت را رد نکرده است.

آن طور که آشنایان خانواده به رسانه های محلی گفته اند، همسر مقتول به عنوان مشاور فرهنگی در استخدام ارتش آمریکا بوده و به سربازان آمریکایی قبل از اعزام به عراق آموزش های فرهنگی می داده است.

در تازه ترین تحول، پلیس تصمیم گرفته در این مرحله از تحقیقات، گزارش کالبد شکافی پزشکی قانونی را فعلا ً مخفی نگه دارد. پلیس ال کاهون تائید کرده که یک پیام تهدید آمیز در کنار پیکر قربانی پیدا شده و پیشتر نیز پیام تهدید آمیز دیگری توسط خانواده در محوطه بیرونی منزل پیدا شده بود.

شاخه محلی شورای روابط مسلمانان آمریکا از اینکه پلیس اعلام کرده احتمال انگیزه های نژادی در این قتل را پیگیری می کند، ابراز خوشنودی کرده است.

روز دوشنبه، هشیار زباری، وزیر خارجه عراق اعلام کرد که جسد خانم عوادی برای خاکسپاری به عراق بازگردانده خواهد شد. نمایندگان مجلس عراق از وزارت خارجه آن کشور خواسته اند تا از کانالهای سیاسی، این قتل را پیگیری کنند.

تحقیقات پلیس دربارۀ عاملان حمله و انگیزۀ آنها ادامه دارد.