بخش اول همایش افغانستان به پایان رسید

زرداری، رحمان، احمدی‌نژاد، کرزی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در کنفرانس رؤسای جمهوری ایران، افغانستان و پاکستان شرکت دارند

بخش اول کنفرانس پنجم همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای در امور افغانستان در کاخ سامان در شهر دوشنبه به پایان رسید.

در این همایش بین‌المللی محمود احمدی‌نژاد، آصف علی‌ زرداری، امامعلی رحمان و حامد کرزی، رؤسای جمهوری ایران، پاکستان، تاجیکستان و افغانستان شرکت داشتند و سخنان افتتاحی خود را بیان کردند.

پرزیدنت رحمان ضمن سخنرانی در مراسم افتتاح کنفرانس هدف همایش کنونی را احیای سریع اقتصاد، توسعه اقتصادی و اجتماعی و تحکیم نیروی انسانی در افغانستان، ارزیابی کرد.

آقای رحمان تأکید کرد که تا حال در مسائل افغانستان نشست‌های زیادی برگزار شده، اما روند اجرای تصمیم‌های اتخاذشده در نشست‌ها موجب قناعت‌مندی نیست.

همچنین، رئیس جمهوری تاجیکستان در ارتباط به مبارزه علیه مواد مخدر در افغانستان گفت که باید موضوع انتقال مواد شیمیایی به افغانستان برای تولید هروین مطرح شود.

به گفته او، "تاجیکستان و افغانستان صنعت پیشرفته ندارند، از این لحاظ باید روشن شود که مواد شیمیایی یا پرکرسورها به افغانستان از کدام کشور وارد می‌شود؟"

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفت که کشورش دارای ذخایر بزرگ معادین، نیروی کاری است و همچنین منطقه مساعد برای ترانزیت به کشورهای آسیای جنوبی است که می‌تواند برای توسعه همکاری‌ها و همگرایی منطقه‌ای نقش مؤثر را ایفا کند.

در همین حال، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، خواستار خروج سریع نیروهای خارجی از افغانستان و پرداخت جبران برای خسرات وارده به این کشور شد.

آصف علی‌ زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، به نوبه خود تأکید کرد که این کشور به بازسازی اقتصاد افغانستان و استقرار ثبات در این کشور علاقه‌مند است.

به گفته آقای زرداری، حالا در پاکستان نیم میلیون پناهنده افغان به سر برده و این کشور در صدد است، برای آموزش بیش از ۲ هزار تن از اتباع افغان در دانشگاه‌های پاکستان شرایط را فراهم سازد.

قرار است، پس از مراسم افتتاح کنفرانس در سه بخش “مساعدت به رشد اقتصادی از طریق توسعه زیرساختار”، “تحکیم نیروی انسانی توسط رشد آموزش و پرورش و کسب‌آموزی” و “اولویت به سرمایه‌گذاری، تجارت، ترانزیت و مدیریت مرزها از طریق تحکیم همکاری‌ها و هماهنگسازی” ادامه‌ یابد.

در این بخش‌ها معرفی طرح‌های بنیاد راه آهن‌ها و راه‌های اتومبیلرو که افغانستان را به کشورهای منطقه متصل می‌کند، همچنین، طرح‌های انرژی، از جمله، احداث لوله‌های گاز از ترکمنستان به هند و پاکستان توسط افغانستان و بنیاد خط انتقال نیروی برق از تاجیکستان و قرقیزستان به کشورهای آسیای جنوبی، موسوم به CASA 1000، برگزار خواهد شد.

موجود نبودن زیرساختار یا توسعه ضعیف آن، از جمله، در بخش‌های انرژی و ترابری، در راه رشد اقتصاد در افغانستان و آسیای مرکزی مانع ایجاد کرده است.

در نظر است، در این همایش پیشنهادات برای توسعه بخش آموزش و پرورش افغانستان با درنظرداشت نیازهای فعلی آن، همکاری‌های مستقیم میان دانشگاه‌های کشورهای منطقه و بنیاد راه‌ها ارائه شود.

همچنین، در حاشیه‌ کنفرانس پنجم همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای در امور افغانستان در کاخ وحدت شهر دوشنبه نمایشگاه “افغانستان - پتنسیال یا بنیه همکاری‌های منطقه‌ای اقتصادی” و همایش صاحب‌کاری و علمی برگزار خواهد شد.

هدف نمایشگاه، جستجوی راه‌ها و وسیله‌های همکاری‌های منطقه‌ای اقتصادی که برای همگرایی اقتصادی، ثبات و توسعه افغانستان روانه شده است.

در کنفرانس و سایر همایش‌ها در حاشیه‌ آن حدود ۴۰ کشور و ۳۰ سازمان بین‌المللی شرکت دارند.

کنفرانس قبلی همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای در امور افغانستان در ماه نوامبر سال ۲۰۱۰ در شهر استانبول ترکیه برگزار شده بود.