احمدی‌نژاد: ناتو باید به افغانستان غرامت بپردازد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رئیس جمهوری ایران خواستار خروج سریع نیروهای خارجی از افغانستان و پرداخت غرامت از سوی دولت‌های عضو ناتو به این کشور شد.

محمود احمدی‌نژاد این مطلب را روز دوشنبه ۲۶ مارس در همایش پنجم همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای در امور افغانستان، در کاخ سامان در شهر دوشنبه ابراز داشت.

وی گفت: "برای جبران خسارات وارده از ناحیه نظامیان خارجی به مدت ۱۰ سال، سالانه باید ۲۵ درصد هزینه حضور نظامی نیروهای ناتو در افغانستان و یا حداقل ۵ درصد بودجه نظامی کشورهای عضو ناتو در اختیار دولت افغانستان قرار بگیرد."

آقای احمدی‌نژاد همچنین گفت که خروج نیروهای خارجی از افغانستان برای تأمین استقلال این کشور زمینه فراهم خواهد ساخت.

وی خطاب به نیروهای خارجی گفت : "بدون هر گونه تحمیل و دخالت بیشتر اجازه دهند، دولت و ملت افغانستان حاکمیت ملی خود را به طور کامل اعمال کنند. مطمئن باشند، با رفتن آن‌ها جریان مواد مخدر و تروریسم هم رو به نابودی خواهد رفت."

به گفته رئیس جمهوری ایران، بدون تردید، دولت افغانستان و مردم افغان قادرند دولت خود را بخوبی اداره کنند. وی علت اصلی بحران افغانستان را "سیاست‌های توسعه‌طلبانه ناتو و دولت‌های عضو آن" خواند و گفت، تا زمانی که این سیاست‌ها برقرار است، اصلاح وضع مشکل خواهد بود.

آقای احمدی نژاد از دولت‌های عضو ناتو، به ویژه آمریکا، دعوت کرد که "سیاست خصمانه" خود علیه ملت‌ها را تغییر دهند.

به گفته وی: "این به نفع خود آن‌هاست. دوره امپراتوری‌ها به پایان رسیده است. کسانی که از تاریخ عبرت نگرفتند، مجازات خواهند شد."

هنگامی که آقای احمدی‌نژاد این سخنان را ایراد می‌کرد، هیئت آمریکایی حاضر در کنفرانس مسائل افغانستان، در اعتراض به این سخنان سالن را ترک کردند.

مطالب مرتبط