رئیس شرکت 'ماوراءالنهر' به تیمارستان منتقل شد

"ماوراءالنهر" حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شرکت "ماوراءالنهر" پیشتر از بزرگ‌ترین شرکت‌های ساختمانی در تاجیکستان محسوب می‌شد

جوره‌بیک آخونداف، رئیس شرکت ساختمانی "ماوراءالنهر"، از بازداشتگاه به تیمارستان واقع در ناحیه (شهرستان) رودکی منتقل شده است.

به گفته شهرت قدرت‌اف، وکیل مدافع آقای آخونداف، وضع سلامتی موکلش بد شده و دادگاه تصمیم گرفته است که او در این تیمارستان، بیشتر با نام "کوکتاش" معروف است، معاینه و درمان شود.

آقای قدرت‌اف گفت: "اخیراً جوره‌بیک آخونداف به ناحیه رودکی، به بیمارستان امراض روانی منتقل شد. طول یک ماه پزشکان باید عوامل بیماری آقای آخونداف را مشخص سازند و به دادگاه سند رسمی ارسال کنند. سپس، دادگاه تصمیم می‌گیرد که مداوای جوره‌بیک آخونداف ضروری است یا خیر. اگر نیاز به طبابت باشد، تا زمان انجام مداوا، مرافعه دادگاهی به تعویق درآورده می‌شود."

شهرت قدرت‌اف افزود که نمی‌تواند در باره عوامل بیماری موکلش اظهار نظر کند، زیرا این امر در صلاحیت پزشکان است. وی افزود که همسر آقای آخونداف همه‌روزه با شوهرش دیدار داشته و از وضع او آگاه است.

محاکمه دادگاهی رئیس شرکت "ماوراءالنهر" در تابستان سال ۲۰۱۱ آغاز شد. دادستانی کل تاجیکستان علیه آقای آخونداف اتهامات "قلابی یا تصرف اموال از طریق فریب به مقدار مخصوصاً کلان" و "فعالیت غیرقانونی صاحبکاری" را مطرح کرده است.

در گذشته، شرکت "ماوراءالنهر" از بزرگترین شرکت‌های ساختمانی در تاجیکستان محسوب می‌شد و به گفته برخی از مشتریانش، ارزش منازل ساخته این شرکت در مقایسه‌ با شرکت‌های دیگر ارزانتر بوده است.

مسئولان شرکت "ماوراءالنهر" اتهامات وارده را رد می‌کنند و می‌گویند که رهبر این شرکت هدف "دسیسه افراد پشت پرده" قرار گرفته است. زیرا در چند سال اخیر رقابت در بازار ساختمان مسکن در تاجیکستان شدت گرفته و شرکت‌های ساختمانی فعالیت می‌کنند که از پشتبانی مقامات بلندپایه برخوردار هستند.

به این دلیل، صاحب‌نظران این احتمال را بعید نمی‌دانند که قضیه بازداشت رئیس شرکت "ماوراءالنهر" یک عمل طرح‌ریزی‌شده به منظور آسیب زدن به تجارت خانوادگی آقای آخونداف و فراهم کردن زمینه برای مال‌اندوزی شرکت‌های دیگر ساختمانی در دوشنبه باشد.

در اوایل سال گذشته، مأموران آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان فعالیت شرکت "ماوراءالنهر" را بازرسی کرده و گفتند که هیچ گونه مورد سرقت در فعالیت این شرکت را آشکار نکرده‌اند.

با این وجود، دادستانی کل تاجیکستان ادعا دارد که در باره "قلابی" در فعالیت رئیس شرکت "ماوراءالنهر" دلایل کافی در دست دارد.

بعد از تعلیق فعالیت شرکت "ماوراءالنهر" از سوی دادستانی کل، صدها نفر از مشتریان این شرکت در نزد ساختمان ریاست جمهوری و دادستانی کل تاجیکستان اعتراض کرده و خواستار آزادی جوره‌بیک آخونداف شدند.

ولی دادستانی از خواسته‌های آنان صرف نظر کرد و در نهایت، پرونده آقای آخونداف را به دادگاه ارسال کرد.

در پاییز سال گذشته، دادستانی اجازه ادامه‌ فعالیت شرکت "ماوراءالنهر" را داد. ولی مشاهده‌ها حاکیست که تا حال این شرکت نتوانسته است فعالیت گسترده خود را دوباره از سر بگیرد.

مظفر نسیم‌اف، کتابدار ارشد "ماوراءالنهر"، آن زمان به بی‌بی‌سی گفته بود که این شرکت نمی‌تواند بزودی امور ساختمانی را آغاز کرده و به مشتریان خود مسکن پیشنهاد کند.

وی افزود که مسئولان تنها برای آغاز کار ساختمانی به ۳-۴ میلیون سامانی نیاز دارد: "این مبلغ برای فعال ساختن تجهیزات و ماشین‌آلات لازم است، زیرا آن‌ها طول یک سال اخیر از کار مانده‌اند و به بازسازی نیاز دارند."

شرکت "ماوراءالنهر" طبق قراردادها تا زمان قطع فعالیت خود می‌بایست حدود ۴۵۰ مسکن ساخته و در اختیار مشتریان قرار دهد. اما تا حال سرنوشت مساکن مشتریان این شرکت روشن نیست.