استقبال سرد جامعه جهانی از تصمیم بشار اسد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

تصمیم بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در پذیرش طرح آتش بس کوفی عنان، با استقبال سرد و همراه با تردید مخالفان دولت این کشور روبرو شده است. همزمان هیلاری کلینتون هم واکنشی تردید آمیز به این تصمیم نشان داده است.

گروههای مخالف دولت سوریه که هم اکنون در ترکیه گرد هم آمده اند، روز سه شنبه (۲۷ مارس، هشتم فروردین) و در پی انتشار خبر موافقت آقای اسد با طرح پیشنهادی دبیرکل سابق سازمان ملل متحد، گفتند که عمیقا به وعده های رئیس جمهوری سوریه بدبین هستند و تحت هیچ شرایطی حاضر نخواهند شد که بر سر طرحی معامله کنند که به بقای بشار اسد در قدرت بینجامد.

گزارشگر بی بی سی که در محل اجلاس مخالفان دولت سوریه در ترکیه حضور یافته می گوید که حتی یک نفر از حاضران نیز از خبر پذیرش طرح کوفی عنان توسط آقای اسد به گرمی استقبال نکرده است.

گروههای مخالف دولت سوریه توافق کرده اند که خود را "شورای ملی سوریه" بنامند و عهده دار نمایندگی مردم این کشور شوند اما اختلاف نظرهای جدی و شکاف های عمیق میان این گروهها، اتحاد و کارایی این شورا را با سوالات اساسی مواجه کرده است.

همزمان هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا هم با ابراز تردید در مورد این تصمیم آقای اسد گفت که جامعه جهانی این تصمیم آقای اسد را بر اساس رفتارهای بعدی او و اتفاقات آینده قضاوت خواهد کرد.

خانم کلینتون روز سه شنبه (۲۷ مارس) گفت که سابقه پایبندی آقای اسد به وعده هایش موجب شده که حالا از او برای اثبات مدعایش انتظار داشته باشیم که فورا به گفته هایش جامه عمل بپوشاند.

وی با اشاره به گزارش سازمان ملل درباره کشته شدن بیش از ۹ هزار نفر در جریان ناآرامی های سوریه گفت که وقایع این کشور همین حالا هم فصل سیاهی در تاریخ سوریه رقم زده و آقای اسد چنانچه می خواهد که به این فصل سیاه خاتمه دهد باید فورا به نیروهایش دستور دهد که از مناطق پر جمعیت عقب نشینی کنند.

دولت سوریه طرح پیشنهادی صلح کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه را پذیرفته است. در همین حال آقای عنان به چین سفر کرده تا حمایت مقامات این کشور را برای اجرای این طرح جلب کند.

آقای عنان گفته که وی اقدام اولیه دولت سوریه را گامی مهم تلقی می کند، اما برای خاتمه خشونت و خونریزی "عمل کردن به آن" نقشی کلیدی را بازی می کند.

آقای عنان همچنین در نامه ای از دولت سوریه خواسته است تا فورا به تعهدات خود جامه عمل بپوشاند.

وی در پیشنهاد خود از نیروهای دولتی سوریه خواسته است تا استفاده از سلاح را در مناطق پر جمعیت کنار بگذارند.

او همچنین از گروههای مخالف می خواهد تا دست از حملات خود بردارند.

آقای عنان در صدد است تا حمایت رهبران چین را از طرح صلح پیشنهادی خود برای پایان دادن به بحران سوریه جلب کند.

وی که پیش از عازم شدن به پکن در مسکو سخن می گفت اظهار داشت که نباید به این بحران اجازه داد به درازا بکشد، اما در عین حال تاکید کرد که هر گونه جدول زمانی برای پایان دادن به خشونت ها در سوریه باید با توافق همه طرفین تنظیم شود.

روسیه از طرح آقای عنان که شامل توافق آتش بس تحت نظارت سازمان ملل و انجام گفتگوهای سیاسی بین طرفین است، حمایت کرده است.

خبرنگاران می گویند که حمایت مسکو از طرح آقای عنان ممکن است کار او را در پکن آسان تر کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای عنان در پکن با نخست وزیر چین دیدار کرده است

چین و روسیه برای وتو کردن دو قطعنامه پیشین شورای امنیت سازمان ملل متحد که خشونت های اعمال شده توسط حکومت بشار اسد را محکوم می کرد، به شدت مورد انتقاد جامعه جهانی قرار گرفتند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که تا کنون بیش از ۸۰۰۰ نفر در اثر سرکوب مخالفان حکومت سوریه به دست نیروهای دولت بشار اسد، رئیس جمهور کشته شده اند.

دیمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه روز یکشنبه (۲۵ مارس) پس از دیدار و ملاقات با دبیر کل سابق سازمان ملل گفت که از طرح آقای عنان کاملا حمایت می کند زیرا ممکن است این "آخرین فرصت برای سوریه باشد تا در دام جنگ داخلی طولانی و خونین نیفتد."

مقامات چینی گفته اند که امیدوارند مذاکرات به یافتن راه حلی برای پایان خشونت ها بینجامد، اما آنها نسبت به حمایت از پیشنهادهایی مبنی بر تغییر حکومت سوریه محتاطانه فکر خواهند کرد.

هنگ لی، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه (۲۶ مارس) گفت که چین بر تلاش های آقای عنان برای میانجگری ارزش می نهد و امیدوار است که این دیدار فرصتی فراهم آورد تا در مورد یافتن راه حلی برای پایان بحران سوریه مذاکرات مفصلی انجام شود.

دیدار مخالفان

در همین حال گروههای مخالف دولت سوریه در ترکیه ملاقات می کنند تا برای رسیدن به توافق بر سر یک میثاق ملی مذاکره کنند.

این دیدار پیش از دومین ملاقات گروه موسوم به "دوستان سوریه" که قرار است روز اول آوریل انجام شود، صورت می گیرد.

گروه "شورای ملی سوریه"، متشکل از گروههای مخالف دولت آقای اسد، می گوید که هدف از مذاکرات در ترکیه دست یافتن به "اهداف مشترک مخالفان حکومت سوریه شامل سرنگونی رژیم دیکتاتوری و در نهایت تاسیس کشوری دموکراتیک و پلورالیست" است.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید که آنها به ایجاد یک جنبش معتبر و منسجم مخالف نیاز دارند تا بتوانند به اهدافی که در نظر دارند نزدیک شوند، در غیر این صورت مذاکرات ترکیه نیز مانند ملاقات قبلی این گروه در تونس بی نتیجه خواهد ماند.

طرح پیشنهادی آقای عنان که در ۶ نکته خلاصه شده از ارتش سوریه می خواهد که نیروهای خود و سلاح های سنگین را از مناطق پر جمعیت بیرون بکشد.

وی همچنین از همه طرفهای درگیر خواسته است تا روزی ۲ ساعت نبرد را کاملا متوقف کنند تا نیروهای امدادرسان برای ارائه کمک های انساندوستانه به مناطق جنگ زده دسترسی پیدا کنند.

علاوه بر آن از مقامات سوریه خواسته شده است افرادی را که در جریان شورش ها بازداشت شده اند، آزاد کنند.

اما در طرح آقای عنان هیچ درخواست یا ضرب العجلی مبنی بر کناره گیری آقای اسد از قدرت وجود ندارد.

مطالب مرتبط