مقامات استرالیا خواهان تحقیقات درباره مرداک شده اند

حق نشر عکس Reuters

استیون کانروی، وزیر ارتباطات استرالیا در ادامه جنجال ها بر سر شنود غیر قانونی تلفنی، از پلیس درخواست کرده است تا درباره روپرت مرداک، مالک شرکت رسانه‌ای نیوز کورپوریشن، تحقیقات به عمل آورد.

آقای کانروی اما از پلیس خواسته است تا این بار در ارتباط با هک کردن کد کارت های دیجیتالی شبکه های ماهواره ای و پخش غیرقانونی برنامه‌ها توسط رسانه‌های متعلق به "نیوز کورپوریشن" برای خسارت زدن به دیگر رسانه های تلویزیونی تجاری رقیب، تحقیق کند.

این درخواست پس از آن اعلام شد که یک روزنامه استرالیایی ادعا کرد که نیوز کورپوریشن واحدی را برای خرابکاری و کارشکنی در امور سایر رقبایش تاسیس کرده و با هک کردن کدهای دیجیتالی شبکه هایی که با پرداخت هزینه اشتراک قابل دریافتند، آنها را در بازار سیاه در دسترس قرار می دهد.

ادعاهای مشابهی نیز در برنامه مستندی در بی بی سی در روز دوشنبه ۲۶ مارس مطرح شد و شرکت نظارت بر عملکرد رسانه های بریتانیا (آفکام) گفته است که سرگرم تحقیقات درباره این موضوع است.

نیوزکورپوریشن همه این ادعاها را رد کرده است.

روپرت مرداک طی ماه های اخیر به دلیل رسوایی شنود غیرقانونی تلفنی در بریتانیا تحت فشارهای فزاینده‌ای قرار داشته‌ است.

اکنون دامنه این رسوایی گسترده تر شده و به استرالیا، زادگاه آقای مرداک، هم رسیده است.

رسوایی شنود پیام های تلفنی توسط خبرنگاران یکی از روزنامه های وابسته به شرکت آقای مرداک بار دیگر در سال ۲۰۱۱، بعد از ۵ سال که رسیدگی به این پرونده متوقف شده بود، مجددا در بریتانیا در مرکز توجه عمومی قرار گرفت.

به دنبال رسوایی‌های ناشی از شنود تلفن‌ها از سوی هفته نامه "نیوز آو د ورلد" متعلق به مؤسسه رسانه‌ای نیوز کورپوریشن در بریتانیا، انتشار این روزنامه در روز ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۱ متوقف شد.

آخرین شماره این روزنامه محتوی یک عذرخواهی بود و تیتر صفحه نخستش این بود: "ممنون از شما و خداحافظ."

روپرت مرداک در جلسه علنی کمیته پارلمانی مجلس عوام بریتانیا نیز بابت رسوایی شنود تلفنی ابراز شرمندگی کرد و آن روز را شرمسارترین روز زندگی اش خواند؛ هر چند که گفت که شخصا مسئولیت این ماجرا را به عهده نمی گیرد.

سپس نوبت روزنامه "سان" شد که یکی از سردبیرانش در ماه ژوییه سال گذشته، به دلیل ارتباط با ماجرای شنود غیر قانونی تلفن ها در بریتانیا، برکنار شد.

روزنامه سان، پرفروش ترین روزنامه بریتانیاست و از زیر مجموعه های غول رسانه ای روپرت مرداک است.

این فرد، مت نیکسون نام دارد و سردبیر بخش گزارش های ویژه روزنامه سان بود.

در پرونده شنود غیر قانونی تاکنون ۴۴ نفر از جمله ربکا بروکس، مدیرعامل سابق موسسه رسانه ای نیوز اینترنشنال بازداشت شده اند.

نیوز اینترنشنال، شرکتی است که مجموعه روزنامه های گروه سان و تایمز را در بریتانیا منتشر می کند.

دو افسر پلیس نیز در این رابطه استعفا داده اند.

ماه گذشته نیز جیمز مرداک، فرزند روپرت مرداک، در پی تحقیق و تفحصی که از عملکردهای مطبوعات بریتانیا صورت گرفت از مقام خود به عنوان شرکت نیوز اینترنشنال استعفا داد.

مطالب مرتبط