بلیک از کشورهای منطقه خواستار رعایت تحریم‌ها علیه ایران شد

رابرت بلیک حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رابرت بلیک می‌گوید، اجرای استراتژی کشورش در سمت همگرایی آسیای میانه و جنوبی بدون شرکت ایران امکان‌پذیر است

رابرت بلیک، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، در امور آسیای مرکزی و جنوبی، از کشورهای همجوار افغانستان خواسته که در چارچوب تحریم‌ها علیه ایران "از هر گونه معاملات تجاری با این کشور" خودداری کنند.

این مقام وزارت خارجه آمریکا که در همایش همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای برای افغانستان در پایتخت تاجیکستان شرکت داشت، این موضوع را در یک نشست مطبوعاتی در دوشنبه مطرح کرد.

در این نشست، با توجه به این که، آمریکا طی چند سال اخیر استراتژی گسترش همگرایی منطقه‌ای میان آسیای میانه‌ و جنوبی را دنبال دارد، این سؤال مطرح شد که تا چه ‌اندازه این استراتژی بدون شرکت ایران که تاریخاً در منطقه راه ابریشم نقش مهمی داشته است، امکان‌پذیر است؟

در پاسخ به این سؤال، آقای بلیک گفت که این استراتژی بدون ایران امکان‌پذیر است.

وی افزود: "مطابق تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ایالات متحده کشورهای منطقه را تشویق می‌کند که از تجارت و همه گونه معامله با ایران خودداری کنند، تا این که ایران تحت فشارها به خواسته‌های جامعه جهانی در مورد برنامه هسته‌ای‌اش گردن نهد."

آقای بلیک افزود که کشورهای منطقه طرح‌های آلترناتیو برای رشد منطقه بدون همکاری با ایران دارند. وی به عنوان مثال از طرح کشیدن لوله گاز از ترکمنستان به پاکستان از طریق افغانستان اشاره‌ کرد.

چنین برنامه‌ها، به گفته او، همچنین از طرح‌هایی برای احیای راه‌های بین‌المللی میان کشورهای آسیای میانه‌، افغانستان و پاکستان، دسترسی به بندرهای دریایی و گسترش خرید و فروش برق از کشورهای آسیای میانه‌ به افغانستان و پاکستان عبارتند.

اما در همایش همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای برای افغانستان که دو روز در تاجیکستان ادامه‌ داشت، ایران به علاقه‌مندی خود برای پیوستن به شبکه‌های راه آهن تاجیکستان و افغانستان تأکید کرد.

اما رابرت بلیک، معاون وزیر خارجه آمریکا و هیئت آمریکایی، روز ۲۶ مارس در اعتراض به سخنان رئیس جمهوری ایران جلسه را ترک کردند.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، در سخنرانی خود در این همایش علت اصلی بحران افغانستان را "سیاست‌های توسعه‌طلبانه ناتو و دولت‌های عضو آن" خواند و گفت، تا زمانی که این سیاست‌ها برقرار است، اصلاح وضع، مشکل خواهد بود.

وی از دولت‌های عضو ناتو، بویژه آمریکا، دعوت کرد که "سیاست خصمانه" خود علیه ملت‌ها را تغییر دهند: "این به نفع خود آنان است. دوره امپراتوری‌ها به پایان رسیده است. کسانی که از تاریخ عبرت نگرفتند، مجازات خواهند شد."

آقای احمدی‌نژاد همچنین خواستار خروج سریع نیروهای خارجی از افغانستان و پرداخت غرامت به این کشور از سوی آمریکا و ناتو شده بود.

رابرت بلیک در نشست مطبوعاتی روز سه‌شنبه‌ خود ترک این جلسه را توسط هیئت آمریکایی چنین شرح داد: "ما از این که پرزیدنت احمدی‌نژاد از همایش اقتصادی منطقه‌ای برای افغانستان، که قرار بود در آن مسائل همکاری‌ها با افغانستان مطرح شود، برای وارد کردن اتهامات بی‌پایه علیه آمریکا استفاده کرد، ناامید شدیم."

تیرگی روابط ایران و آمریکا از سال ۱۹۷۹، از زمان انقلاب اسلامی و گروگانگیری کارمندان سفارت آمریکا در شهر تهران شروع شده، اما در چند سال اخیر فشار آمریکا و اتحادیه اروپا بر ایران در ارتباط با برنامه هسته‌ای این کشور افزایش یافته است.

قدرت‌های غربی، ایران را متهم می‌کنند که در پی دست یافتن به توانایی تولید سلاح اتومی است، اما ایران می‌گوید که هدف برنامه هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز است.

از سوی دیگر، بنا به گزارش وزارت خارجه آمریکا، مارک گروسمن، نماینده ویژه این کشور در افغانستان و پاکستان، با حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان دیدار کرده و مسائل مورد بررسی در نشست ناتو را با او در میان گذاشته است.

این ملاقات روز ۲۶ مارس در پایتخت تاجیکستان، در حاشیه‌ همایش همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای در امور افغانستان برگزار شده است. در این باره ویکتوریا نولاند، سخنگویی وزارت خارجه آمریکا، اطلاع داده است.

وی به خبرنگاران گفته است: "او با پرزیدنت کرزی در باره نشست قریب‌الوقوع ناتو، بخصوص در باره کاری که همه ما برای کمک به نیروهای مسلح افغانستان انجام می‌دهیم، صحبت کرد."

اما رابرت بلیک در نشست مطبوعاتی از ارائه جزئیات این نشست خودداری کرد.

مطالب مرتبط