نخست وزیر ژاپن مجوز 'مقابله با تجاوز موشکی' کره‌شمالی را صادر کرد

پرتاب موشک کره شمالی - سال 2009 حق نشر عکس AP
Image caption کره شمالی از معدود کشورهایی است که به دلیل برنامه های هسته ای و موشکی هدف تحریم قرار گرفته است

نخست وزیر ژاپن مجوز سرنگونی موشک کره شمالی بر فراز خاک ژاپن را صادر کرده است.

روز جمعه، ۱۱ فروردین (۳۰ مارس)، منابع دولتی ژاپن گزارش کردند که در جلسه امنیتی هیات دولت به ریاست یوشیهیکو نودا، نخست وزیر، مجوز مقابله با موشک کره شمالی در صورت تجاوز به حریم فضایی ژاپن صادر و به واحدهای نظامی این کشور ابلاغ شده است.

یک منبع دفتر نخست وزیر ژاپن به خبرگزاری فرانسه گفته است که هیات دولت در جلسه روز جمعه "پیشنهاد وزارت دفاع در مورد صدور دستور انهدام موشک متجاوز را مورد تایید قرار داد."

دستور نخست وزیر ژاپن در واکنش به تصمیم اعلام شده حکومت کره شمالی در مورد پرتاب یک فروند موشک بردبلند در اواسط ماه آینده صادر شده است.

در حالیکه براساس مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد، کره شمالی مجاز به انجام آزمایش های اتمی و موشکی نیست، دولت کره شمالی گفته است که پرتاب این موشک بردبلند جنبه علمی دارد و هدف از آن حمل و قراردادن یک ماهواره تحقیقاتی در مدار زمین است.

در مقابل، دولت های آمریکا، کره جنوبی و ژاپن گفته اند که حکومت کمونیستی کره شمالی در نظر دارد به بهانه حمل ماهواره، به آزمایش یک فروند موشک بردبلند مبادرت ورزد که می تواند در آینده برای حمل کلاهک اتمی در تهاجم میان قاره ای مورد استفاده قرار گیرد.

این کشورها اقدام کره شمالی را تحریک آمیز و تهدیدی بالقوه علیه امنیت و صلح منطقه و جهان دانسته و به شدت محکوم کرده اند.

اوایل این هفته، ناتوکی تاناکا، وزیر دفاع ژاپن، در یک کنفرانس خبری گفت که "به واحدهای نیروهای دفاع ملی [ارتش] ژاپن دستور العمل عمومی به منظور آمادگی برای اقدام علیه موشک های بالستیک متجاوز ابلاغ شده است."

حق نشر عکس AP
Image caption تاناکا هشدار داده است که ممکن است موشک کره شمالی بر فراز ژاپن منهدم شود

وی گفت که با توجه به احتمال پرتاب موشک بردبلند کره شمالی، تمام واحدهای ارتش از جمله یگان های دفاع هوایی به حالت آماده باش در آمده اند.

خبر آماده باش دفاع ضد موشکی ژاپن برای نخستین بار جمعه گذشته و زمانی انتشار یافت که آقای تاناکا رسما صدور دستور وزارتی برای آمادگی جهت انجام عملیات دفاع ضد موشکی را تایید کرد و گفت که به فرماندهان نظامی دستور داده است تا تجهیزات دفاع ضد موشکی این کشور را برای عملیات علیه تجاوز موشکی احتمالی به حالت آماده باش درآورند.

به گفته وی، این دستور به منظور "مقابله با تهدید نظامی علیه خاک ژاپن" صادر شده است.

با صدور مجوز نخست وزیر، نیروهای نظامی ژاپن می توانند موشک کره شمالی را در حریم فضایی ژاپن هدف قرار دهند و منهدم کنند.

احتمال انهدام موشک کره ای

آماده باش نظامی در ژاپن شامل واحدهای ردیابی و پرتاب موشک زمین به هوا مستقر در جزایر اوکیناوا در جنوب، و نواحی مرکزی توکیو، پایتخت، می شود زیرا این احتمال وجود دارد که موشک کره شمالی در مسیر خود از فراز این مناطق عبور کند.

در این مورد، برخی از کارشناسان نسبت به خطرات احتمالی انهدام و سقوط قطعات موشکی بر فراز منطقه ای با تراکم جمعیت بالا مانند توکیو ابراز نگرانی کرده اند.

همچنین، به ناوشکن های نوع ایجیس مجهز به موشک های ضد موشک نیز دستور داده شده است تا در آبهای اطراف جزایر اوکیناوا و دریای ژاپن مستقر شوند تا در صورت عبور موشک کره شمالی از فراز این مناطق، آن را ردگیری و منهدم کنند.

کره شمالی تاکید دارد که موشک بردبلند آن کشور در مسیر خود از فراز آب های آزاد عبور خواهد کرد و وارد حریم فضایی هیچ کشوری نخواهد شد اما دولت فیلیپین هم نسبت به عبور این موشک از فراز آن کشور ابراز نگرانی کرده و از آمریکا خواسته است مسیر آن را ردیابی کند.

حق نشر عکس Getty
Image caption به واحدهای زمینی و هوایی دفاع ضدموشکی ژاپن دستور آماده باش داده شده است

این نخستین باری نیست که اقدام کره شمالی در پرتاب موشک بردبلند باعث واکنش تند کشورهای منطقه می شود.

در سال ۲۰۰۹، کره شمالی یک فروند موشک بردبلند را پرتاب کرد که در مسیر خود، از فراز خاک ژاپن نیز گذشت اما با وجود هشدار قبلی دولت ژاپن در مورد حمله به این موشک، این آزمایش بدون برخورد نظامی انجام گرفت.

در عین حال، آزمایش موشکی سال ۲۰۰۹ برای کره شمالی بدون هزینه نیز نبود زیرا شورای امنیت سازمان ملل در واکنش به آن، قطعنامه ای شامل تشدید تحریم های بین المللی علیه کره شمالی صادر کرد.

اوایل این هفته، کره شمالی دو فروند موشک بردکوتاه را نیز در سواحل غربی خود آزمایش کرد که ابراز نگرانی کره جنوبی در مورد افزایش توانایی تهاجمی حکومت کمونیستی در شمال را در پی آورد.

در واکنش به تصمیم کره شمالی برای پرتاب موشک بردبلند در ماه آینده، ایالات متحده اعلام کرده است که ارسال کمک های غذایی به آن کشور را فعلا به حالت تعلیق در آورده است.

ساختار اقتصادی کره شمالی و تحریم های بین المللی باعث بروز دشواری های جدی برای این کشور شده و گفته می شود که چندین میلیون تن از مردم این کشور با کمبود مواد غذایی دست به گریبان هستند.

با اینهمه، به نظر نمی رسد که مشکلات اقتصادی باعث توقف برنامه های تسلیحاتی این کشور شده و یا فعالیت ارتش چند صدهزار نفری آن را مختل کرده باشد.

اگرچه از حکومت کره شمالی به عنوان نمونه ای بارز از دیکتاتوری فردی در جهان امروز نام برده می شود، اما به گفته ناظران، فرماندهان ارتش نفوذ قابل توجهی در امور حکومتی دارند و به همین دلیل نیز توانسته اند منافع و اهداف خود را با وجود هزینه سنگینی که برای مردم این کشور دارد دنبال کنند.

حکومت کره شمالی تاکید دارد که ایالات متحده و متحدان آن کشور همواره در صدد تهاجم و اشغال خاک کره شمالی هستند و به این ترتیب، هزینه های سنگین نظامی و فشارهای اقتصادی برای محافظت در برابر چنین تهاجمی ضرورت دارد.

برنامه های اتمی کره شمالی نیز، مانند ایران، با مخالفت بین المللی مواجه بوده و هر دو کشور را در معرض تحریم های مصوب شورای امنیت و همچنین تحریم های یکجانبه برخی از کشورهای غربی قرار داده است.

مطالب مرتبط