کمیته دین از مسجد 'محمدیه' با دادگاه شگایت برد

توره‌جان‌زاده
Image caption حاجی اکبر توره‌جان‌زاده تصمیم کمیته دین تاجیکستان را "سپارش سیاسی" می‌داند

حاجی اکبر توره‌جان‌زاده، روحانی معروف، می‌گوید که از عملکرد مقامات کشور در مورد مسجد "‌محمدیه" در ناحیه وحدت "تنها به خداوند" شکایت می‌برد.

آقای توره‌جان‌زاده این مطلب را ضمن شرح تصمیم کمیته دین تاجیکستان در مورد شکایت به دادگاه در باره نقض قوانین در فعالیت مسجد برادران توره‌جان‌زاده مطرح کرد.

مولان مختاراف، معاون رئیس کمیته دین تاجیکستان، روز جمعه ۳۰ مارس خبر داد که این نهاد به دادگاه ناحیه وحدت از نقض مقررات در باره منع برگزاری نماز جمعه در مسجد "‌محمدیه" و برکناری نورالدین توره‌جان‌زاده از سمت امام خطیب این مسجد شکایت برده است.

به گفته آقای مختاراف، آن‌ها دلایلی در دست دارند که نور‌الدین توره‌جان‌زاده در مدت سه ماه محدودیت فعالیت این مسجد در وقت نماز امامت کرده است.

این مسئول کمیته دین تاجیکستان گفت که آن‌ها به دادگاه تنها از نقض قوانین شکایت برده‌اند و دادگاه، خود باید در باره سرنوشت این مسجد تصمیم بگیرد.

کمیته دین دولت تاجیکستان در ماه دسامبر سال گذشته فعالیت این مسجد را به عنوان یک مسجد جامع برای سه ماه متوقف کرده بود. دلیل این امر نقض مقررات قوانین تاجیکستان از سوی مسئولان این مسجد ارزیابی شده بود.

قبلاً شورای علمای دین تاجیکستان، برادران توره‌جان‌زاده را به خاطر برگزاری مراسمی برای یادآوری از شهادت امام حسین در روزهای اول دسامبر سال گذشته "به تبلیغ عقاید شیعه" متهم کرده بود. هرچند برادران توره‌جان‌زاده این اتّهام را رد می‌کنند.

حاجی اکبر توره‌جان‌زاده در صحبت با بی‌بی‌سی، روز جمعه ۳۰ مارس تصمیم کمیته دین در باره شکایت به دادگاه را "سفارش سیاسی" ارزیابی کرد. به گفته وی، افرادی که چنین تصمیم گرفته‌اند، "یا از اسلام بی‌خبرند و یا سپارش سیاسی را اجرا می‌کنند."

آقای توره‌جان‌زاده می‌گوید، درست است که برادرش، نور‌الدین، در طول این سه ماه چند مراتبه امامت کرده است، ولی این امر با قانون مغایر نیست.

وی گفت: "ملا ویس‌الدین، امام خطیب جدید مسجد، نمی‌تواند به صورت شبانه‌روزی در مسجد باشد، وی تاجر است و مشغول امور تجارتی خود می‌شود. ولی نبودن امام خطیب در مسجد نمی‌تواند دلیل لغو برگزار نماز باشد."

"به این دلیل، برادرم، ایشان نورالدین‌جان، چند مراتبه در مراسم نماز امامتی کردند که این مخالف قانون نیست و شریعت نیز این کار را اجازه می‌دهد. گذشته از این، این امر به صورت رایگان صورت گرفته است."

حاجی اکبر توره‌جان‌زاده می‌گوید که مقامات "انساف را فراموش کرده و مشغول فشار بر مذهبیان" هستند.

وی افزود: "ما از این تصمیم کمیته دین تاجیکستان متأسفیم و تنها به خداوند شکایت می‌بریم. مطمئننیم که روزی می‌رسد و این افراد از سوی خداوند جزای خود را می‌بینند."

این در حالیست که وکیلان مجلس محلی در ناحیه وحدت اخیراً در نامه‌ای به دولت تاجیکستان نوشته‌اند که هیچ نیازی به ازسرگیری فعالیت مسجد "‌محمدیه" وجود ندارد.

آقای توره‌جان‌زاده می‌گوید که چنین تصمیم وکیلان مجلس ناحیه وحدت غیرقانونی است. زیرا طبق قانون اساسی تاجیکستان، دین از دولت جدا است و مجلس وکیلان که نیز یک شاخه دولت محسوب می‌شود، حق ندارد در امور مذهبی مداخله کند.

وی تأکید کرد که قطع فعالیت مسجدی در کشور به تصمیم خود نمازگزاران و مؤسسان مسجد بستگی دارد. ولی تا حال نمازگزاران و مؤسسان مسجد "‌محمدیه" خواستار قطع فعالیت این مسجد نشده‌اند.

ضمناً، در طول چهار ماه اخیر، اختلافات بین برادران توره‌جان‌زاده از یک سو و شورای علمای اسلامی و کمیته دین تاجیکستان، از سوی دیگر، شدت گرفته است.

نخست، شورای علمای اسلامی در بیانیه‌ای برادران حاجی اکبر و نور‌الدین توره‌جان‌زاده را به برگزار مراسم "عاشورا"، که خاص مذهب شیعه است، متهم کرده و ادعا داشت که آن‌ها از این راه، قصد داشته‌اند در میان مسلمانان "فتنه" انگیزند.

دادگاه شهر وحدت ۲۳ دسامبر برادران توره‌جان‌زاده را در تحقیر و توهین رئیس شورای علمای اسلامی تاجیکستان مجرم شناخته و هر یکی از آن‌ها را ۳۵۰ سامانی جریمه کرد.

از سوی دیگر، دادگاه ناحیه اسماعیل سامانی شهر دوشنبه شکایت برادران توره‌جان‌زاده علیه رئیس شورای علمای اسلامی تاجیکستان مبنی به تقلب‌کاری در تهیه متن بیانیه این شورا علیه خانواده توره‌جان‌زاده را بی‌پایه دانست.