برچیدن قطعه راه آهن در مسیر اموزنگ - ختلان

راه آهن حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تاجیکستان طی با مشکل ترانزیت واگن‌های خود از قلمرو ازبکستان روبه‌رو است

ازبکستان به برچیدن ریل‌های راه آهن در مسیر اموزنگ-ختلان آغاز کرده است.

ولاديمير سابکالف، معاون رئیس شرکت "راه آهن تاجیکستان"، روز جمعه ۳۰ مارس در صحبت با بی‌بی‌سی این خبر را تأیید کرد و گفت که مذاکرات میان نهادهای ذیربط دو کشور در این زمینه نتیجه‌ای نداده است.

وی گفت که طبق اطلاعی که آن‌ها در دست دارند، جانب ازبکستان ریل‌های راه قطار در گذرگاه خَشَدی-اموزنگ را کاملاً برچیده است. به این ترتیب، دیگر حرکت واگن‌ها از ازبکستان به سمت ولایت (استان) ختلان تاجیکستان غیرممکن شده است.

وی افزود: "این امر غیرقانونی است. زیرا رسماً این مسیر راه آهن تا حال وجود دارد و در باره از بین بردن آن سندی تهیه نشده است. جانب ازبکستان موظف بود که قبل از برچیدن این قسمت راه، تاجیکستان را رسماً آگاه سازد."

آقای سابکالف افزود که جانب ازبکستان ادعا کرده است که ایستگاه قطار موسوم به "اموزنگ" را به منطقه مرزی با تاجیکستان کوچ می‌دهد. ولی به گفته این مسئول "راه آهن تاجیکستان"، اجرای این امر نیز بدون مشورت با جانب تاجیکستان ممنوع است.

ضمناً، جانب ازبکستان ادعا کرده بود که در ماه نوامبر سال گذشته در راه آهن در این مسیر انفجاری رخ داده و در پی آن حرکت قطارها غیرممکن شده است.

از آن زمان تا کنون انتقال کالا و مواد مورد نیاز مردم به منطقه جنوب تاجیکستان متوقف شده است. نهادهای دولتی اطلاع دادند که از آن زمان تا حال بیش از ۳۰۰ واگن باربر عازم جنوب تاجیکستان با کالا و وسایل دیگر فنی در این مسیر از حرکت بازماندند.

تلاش‌های شرکت "راه آهن تاجیکستان" برای حل این مشکل تا حال بی‌نتیجه بوده است.

اعضای پارلمان تاجیکستان نیز با صدور بیانیه‌ای از همتایان ازبک خود خواسته بودند که به باز کردن راه آهن اموزنگ-غلبه که باعث توقف قطارهای تاجیکستانی در ازبکستان شده، مساعدت کنند. ولی این درخواست بی‌پاسوخ ماند.

ضمناً، ترانزیت واگن‌های تاجیکستان از طریق راه آهن ازبکستان به موضوع داغی در روابط میان دو کشور در سه سال اخیر تبدیل شده است.

در سال ۲۰۱۰، ازبکستان در حرکت واگن‌های تاجیکستان هم در مسیر دوشنبه و هم در مسیر ولایت ختلان محدودیت‌هایی راه‌اندازی کرد که گفته می‌شد این امر به موضوع ساختمان نیروگاه "راغون" در تاجیکستان ربط داشته است.

رؤسای جمهور دو کشور در یک دیدار خود در تاشکند در تابستان سال ۲۰۱۰ تصمیم گرفتند که از این به بعد ازبکستان از حرکت واگن‌های تاجیکستانی به جز از واگن‌های حامل کالا برای "راغون" ممانعت نمی‌کند.

ولی آن زمان نیز ازبکستان حرکت واگن‌ها از طریق مسیر اموزنگ-ختلان را محدود نگه داشته بود. گذشته از این، جانب ازبکستان به شرکت "راه آهن تاجیکستان" پیشنهاد کرده بود که فعالیت این مسیر را به دلیل "سودآور" نبودنش کاملاً متوقف سازند.

ولی شرکت "راه آهن تاجیکستان" پیشنهاد کرده بود که آماده است مخارج فعالیت این مسیر را کاملاً بر عهده خود بگیرد. این پیشنهاد جانب تاجیکستان نیز بی‌پاسوخ ماند.

در نهایت، طبق اطلاع جانب ازبکستان، در این مسیر "انفجاری" رخ داده و هم‌اکنون برچیدن این قطعه راه آهن آغاز شده است. بیشتر صاحب‌نظران این امر را ادامه‌ "محاصره اقتصادی" تاجیکستان از سوی ازبکستان ارزیابی می‌کنند.

مطالب مرتبط