طرح عملیات علیه کتب درسی 'تقلبی' در تاجیکستان

کتب حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وزارت معارف می‌گوید، عملیاتی برای کشف و مصادره کتب "تقلبی" انجام خواهد داد

وزارت معارف (آموزش و پرورش) تاجیکستان مشخص کرده که اخیراً ۱۵ نامگوی کتب درسی از سوی ناشران مستقل بدون اجازه این وزارت تجدید چاپ شده‌اند.

مسئولان این وزارت می‌گویند که در صدد آغاز یک عملیات ویژه برای تشخیص و مصادره کتبی هستند که از سوی ناشران مستقل به طور غیرقانونی چاپ و به بازار عرضه شده‌اند.

این عملیات در همکاری با کارمندان پلیس تاجیکستان از اول ماه آینده میلادی آغاز خواهد شد.

ویس‌الدین اسماعیل‌اف، مسئول بخش مدارس وزارت معارف یا آموزش و پرورش تاجیکستان، روز چهارشنبه ۲۹ مارس به بی‌بی‌سی گفت که طرح عملیات علیه چاپ کتب دسری "تقلبی" با پیشنهاد وزیر معارف آماده شده است.

وی افزود که یکی از سبب‌های از بازار برچیدن کتب درسی تقلبی یا غیرقانونی، خطرناک بودن این کتاب‌ها برای سلامت کودکان است.

آقای اسماعیل‌اف می‌گوید: "این کتب با کیفیت بد زیرکسی (تکثیر) شده و کارشناسان مشخص کردند که استفاده از آن‌ها برای سلامت کودک، بویژه برای چشمان آن‌ها، ضررآور است. هدف از این عملیات همچنین مشخص کردن چاپخانه‌های مستقلی است که دست به این کار غیرقانونی زده‌اند."

به گفته این مسئول وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان، در میان ۱۵ نامگوی کتاب درسی که چاپخانه‌ها به طور غیرقانونی نسخه‌برداری یا تکثیر کرده و به بازار عرضه کرده‌اند، کتاب‌هایی نظیر تاریخ، زبان مادری، طبیعت‌شناسی و امثال آن‌ها بوده‌اند.

آقای اسماعیل‌اف افزود که مسئولان چاپخانه‌ها با درنظرداشت بازارگیر بودن این کتب درسی، آن‌ها را با راه نسخه‌برداری یا تکثیر، به اصطلاح، تجدید چاپ کرده‌اند.

در شرایطی که بسیاری از والدان در تاجیکستان از کمبود کتب درسی برای کودکانشان شکایت می‌کنند، برخی‌ها این موضوع را مطرح می‌کنند که چنین کتب ممکن بود نیاز دانش‌آموزان به وسایل آموزشی را تا اندازه‌ای برآورده سازد.

ولی مسئولان امور آموزش و پرورش می‌گویند که چاپ کتب درسی با کیفیت پست می‌تواند در کیفیت تدریس در مکتب‌ها و دانش‌اندوزی دانش‌آموزان تأثیر منفی گذارد.

همچنین، مسئولان وزارت معارف می‌گویند که مشکل کمبود کتب درسی برای شاگردان را در سراسر تاجیکستان حل کرده‌اند.

این در حالیست که بسیاری از والدان از کمبود کتب درسی برای فرزندانشان، گرانی قیمت آن‌ها و اشتباهات و نواقص در محتوای این کتاب‌ها همواره ابراز نگرانی می‌کنند.

عملیات وزارت معارف تاجیکستان برای کشف کتاب‌های درسی تقلبی در همکاری با بخش کار با کودکان و نابالغان وزارت امور داخله این کشور برگزار می‌شود.

صاحب‌نظران می‌گویند، بعید نیست که برخی از چاپخانه‌های خصوصی در تاجیکستان در پی این عملیات به اتهام "نقض حقوق مؤلف" با مجازات جریمه یا بسته شدن روبرو شوند.

از فعالیت‌های دیگری که در جریان این عملیات، مسئولان دو وزارتخانه قصد اجرای آن‌ها را دارند، انجام ملاقات‌ها با پدر و مادران و آموزگاران و دانش‌آموزان مدارس در باره قانون مسئولیت والدین، بوده است.