گروه‌های 'ضد اسلامی' در دانمارک دست به تظاهرات زدند

بازداشت هواداران دست راستی در آرهوس دانمارک حق نشر عکس AFP
Image caption پلیس در جریان تجمع امروز، گروهی از هواداران گروه‌های دست راستی را بازداشت کرد

گروه‌های دست راستی از سراسر اروپا امروز در دانمارک برای تشکیل "ائتلافی ضد اسلامی" تجمع کرده و دست به تظاهرات زدند.

تجمع امروز گروه‌های دست راستی توسط گروه های مختلفی سازماندهی شده که نگران "اسلامی شدن اروپا" هستند.

"مجمع دفاع از انگلستان"، گروه ملی‌گرای افراطی بریتانیا در این تجمع شرکت و ابراز امیدواری کرده است که این تظاهرات، مقدمه‌ای برای جنبشی سراسری در اروپا باشد.

فعالان ضد نژادپرستی نگران آن هستند که گروه‌های اسلام‌هراس تندرو در حال متحد شدن هستند.

تعداد افرادی که در تجمع امروز شرکت می‌کنند، چند صد نفر گزارش شده است.

پلیس در جریان تجمع امروز، گروهی از هواداران گروه‌های دست راستی را بازداشت کرد.

اما تحلیلگران می‌گویند چیزی که اهمیت دارد این است که بسیاری از رهبران گروه‌های ضد اسلامی چند کشور اروپایی در این تجمع حضور دارند.

گروهی از این افراد از روز چهارشنبه در شهر آرهوس دانمارک، دومین شهر بزرگ این کشور حضور داشته‌اند و طی این مدت به برپایی نشست‌ها و جلسات مشغول بوده‌اند.

یکی از بانیان این تجمع، "مجمع دفاع از انگلستان" است که خواهان توقف روند مهاجرت مسلمانان به اروپاست و این روند را تهدیدی می داند که در نهایت به تعارض منجر خواهد شد.

این گروه امیدوار است که این تجمع، منجر به جنبشی در قاره اروپا شود که در نتیجه آن به طور همزمان در کشورهای مختلف این قاره، تظاهرات برگزار شود.

ریچارد گلپین، خبرنگار مسایل جهانی بی‌بی‌سی می گوید که هنوز مشخص نیست که آیا این گروه ملی‌گرای افراطی بریتانیا در اهداف خود موفق خواهد شد یا نه.

در همین حال فعالان ضد نژادپرستی از این مساله هراس دارند که رویکرد گروه‌های تندروی ضد اسلامی در اروپا، منجر به افزایش تنش ها در شهرهای مختلف اروپایی شده و این به افراطگرایی گروه‌های اسلامی و ضد اسلامی دامن بزند.

متیو گودوین، کارشناس گروه های دست راستی در بریتانیا از دانشگاه ناتینگهام گفته است که تجمع این گروه‌ها در دانمارک، حتی اگر تعداد افراد شرکت کننده کم باشد، از نظر راهبردی، چشمگیر و حائز اهمیت است.

مطالب مرتبط