سوریه: تلاش مخالفان برای سرنگونی دولت شکست خورده است

حق نشر عکس AFP
Image caption سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه گفته است که نیروهای نظامی برای حفاظت از غیرنظامیان در شهرها مستقر شده‌اند

دولت سوریه می گوید که تلاش های مخالفان برای سرنگونی دولت این کشور هم اکنون به پایان رسیده است.

جهاد مقدسی، سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه در گفتگو با تلویزیون دولتی این کشور گفت: "حرکت به سوی سوریه ای جدید آغاز شده است."

آقای مقدسی با اشاره به حضور نیروهای نظامی در شهرها افزوده است که این نیروها برای حفاظت از مردم غیرنظامی مستقر شده اند و به محض با ثبات شدن اوضاع، از این مناطق خارج خواهند شد.

او گفت که کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه هم تائید کرده است که "عناصر مسلح غیرمشروعی در میان نیروهای مخالف وجود دارد."

بر اساس آمار ارائه شده از سوی سازمان ملل متحد، از زمان شروع اعتراضات علیه رژیم بشار اسد در ماه مارس سال گذشته بیش از ۹ هزار نفر کشته شدند.

آقای اسد گفته است که طرح صلح کوفی عنان را پذیرفته است، اما خبرها از ادامه گلوله باران سنگین شهر حمص و مناطق اطراف آن طی روز گذشته جمعه یازدهم فروردین ماه (۳۰ مارس) حکایت دارد.

روز گذشته، سخنگوی آقای عنان گفت که نماینده ویژه سازمان ملل انتظار دارد که آقای اسد هر چه سریعتر طرح صلح پیشنهادی او را اجرا کند.

این طرح "مشخصا خواستار خروج نیروهای نظامی از شهرها و توقف استفاده ازسلاح های سنگین در مناطق پرجمعیت است "

احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفته است که این طرح صلح "آخرین فرصت" برای سوریه برای متوقف کردن درگیری ها در کشور است.

تلاش آمریکا

حق نشر عکس Reuters
Image caption عربستان سعودی و قطر خواستار مسلح کردن مخالفان از جمله نیروهای ارتش آزاد سوریه هستند

در همین حال هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا امروز شنبه ۱۲ فروردین ماه (۳۱ مارس)، با هدف تحت فشار قرار دادن رژیم سوریه، مذاکراتی را با مقامات کشورهای عرب حوزه خلیج فارس انجام داده است.

انتظار می رود خانم کلینتون همچنین گفتگوهایی با مقامات عربستان سعودی در ریاض، پایتخت این کشور داشته باشد.

این دیدارها در حالی صورت می گیرد که قرار است روز یکشنبه سیزدهم فروردین ماه (اول آوریل) نشستی تحت عنوان "دوستان مردم سوریه" با حضور حدود ۶۰ کشور در استانبول در ترکیه برگزار شود.

گفته می شود که در مورد نحوه کمک به مردم سوریه در برقراری دموکراسی در کشور، اختلاف نظرهایی میان این کشورها وجود دارد.

عربستان سعودی و قطر خواستار مسلح کردن مخالفان ازجمله اعضای ارتش آزاد سوریه هستند، اما کشورهای شرکت کننده در نشست اتحادیه عرب در بغداد در هفته جاری طرح مسلح کردن مخالفان دولت سوریه را رد کرده و خواستار شرکت تمامی گروه ها در " مذاکرات ملی جدی" هستند.

مطالب مرتبط