مراسم سی‌امین سالگرد جنگ بریتانیا و آرژانتین بر سر جزایر فالکلند

مراسم جنگ فالکلند حق نشر عکس Getty
Image caption به دنبال اشغال فالکلند در دوم آوریل ۱۹۸۲ توسط آرژانتین، بریتانیا برای بازپس‌گیری آن نیروی نظامی اعزام کرد که در جریان درگیری‌ها، ۲۵۵ بریتانیایی و ۶۵۰ آرژانتینی کشته شدند

مراسم ویژه‌ای امروز دوشنبه دوم آوریل در آرژانتین و بریتانیا به مناسبت سی‌امین سالگرد جنگ میان دو کشور بر سر جزایر فالکلند (مالویناس) برگزار می‌شود.

تنش‌ها بر سر این جزیره، اخیر بار دیگر میان دو کشور شدت گرفته است.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا به کشته‌شدگان بریتانیایی و آرژانتینی این جنگ ادای احترام کرده و بار دیگر بر تعهد دولت خود نسبت به مردم جزیره فالکلند تاکید کرده است.

کریستینا فرناندز د کرشنر، رئیس جمهوری آرژانتین نیز بار دیگر بر ادعای مالکیت این جزیره توسط کشورش پافشاری کرده است.

به دنبال اشغال این جزایر در دوم آوریل سال ۱۹۸۲ توسط آرژانتین، بریتانیا برای بازپس‌گیری آن نیروی نظامی اعزام کرد که در جریان درگیری‌ها، ۲۵۵ بریتانیایی و ۶۵۰ آرژانتینی کشته شدند.

بریتانیا از سال ۱۸۳۳ کنترل فالکلند را در دست داشته، اما آرژانتین مدعی این قلمرو است و می گوید حق مالکیت بر فالکلند از اسپانیا به آنها رسیده است.

کهنه سربازان بریتانیایی این جنگ و خانواده های کشته شدگان در مراسمی در استفوردشایر شرکت خواهند کرد.

رئیس جمهوری آرژانتین نیز قرار است به بندر جنوبی اوشویا برود و در مراسم یادبود کشته شدگان آرژانتین در این جنگ شرکت کند.

آرژانتین خواستار مذاکره با دولت بریتانیا در باره حاکمیت این جزایر شده است، اما بریتانیا می گوید که در باره این موضوع بدون توافق ساکنان فالکلند، مذاکره نخواهد کرد.

بریتانیا، دولت آرژانتین را متهم کرده که در تلاش برای تحریم اقتصادی این جزیره است.

آرژانتین، کشتی هایی را که با پرچم فالکلند هستند، به بنادر خود راه نمی دهد. برخی از کشورهای منطقه نیز چنین رویه ای را در پیش گرفته اند.

پس از آن که نیروی دریایی بریتانیا اعلام کرد که می خواهد جدیدترین کشتی جنگی خود را به منطقه بفرستد، دولت آرژانتین از آنچه نظامی کردن منطقه توسط بریتانیا خواند، شکایت کرد.

جان سیمپسون، سردبیر مسائل جهانی در بی‌بی‌سی می گوید که بروز درگیری نظامی جدید میان دو کشور بعید به نظر می رسد، اما آرژانتین با استفاده از ابزار دیپلماتیک درصدد پیش بردن ادعای مالکیت خود بر این جزیره است.

شکست آرژانتین در این جنگ منجر به سرنگونی حکومت دیکتاتوری نظامی ژنرال لئوپولدو گالتیری شد، که بعدا به علت "بی کفایتی" در حین جنگ، در بوئنوس آیرس زندانی شد.

انتظار نمی رود ماگارت تاچر، نخست وزیر بریتانیا در زمان جنگ به علت وضعیت نامساعد جسمانی، در مراسم امروز شرکت کند.

مطالب مرتبط