ابراز امیدواری‌ آنگ سان سوچی برای اصلاحات در برمه

حق نشر عکس AFP
Image caption این اولین بار از سال ۱۹۹۰ میلادی بودکه حزب وابسته به خانم سوچی در انتخابات این کشور شرکت کرد

در برمه، پیروزی آنگ سان سوچی، رهبر مخالفان طرفدار دموکراسی در انتخابات پارلمانی این کشور در روز گذشته با استقبال هزاران نفر از حامیان او مواجه شده است.

خانم سوچی با حضور در میان هوادارانش، این "رای گیری را پیروزی برای دموکراسی نامید و گفت که برمه باید آماده ورود به دوران جدیدی شود."

خانم سوچی همچنین گفته است:"ما امیدواریم که تمامی احزاب شرکت کننده در این انتخابات بتوانند پس از همکاری با یکدیگر جوی دموکراتیک در کشورایجاد کنند."

انتظار می رود که نتایج رسمی در روزهای آینده اعلام شود، اما حزب خانم سوچی می گوید که او موفق به کسب کرسی در پارلمان شده و انتظار می رود که این حزب کرسی های بیشتری هم به دست آورد.

با وجود آن که ارتش و متحدان آنها در پارلمان از اکثریت برخوردار هستند، اما گفته شده که این انتخابات، آزمونی برای اصلاحات سیاسی در کشور به شمار می رود.

در همین حال دولت نرخ کیات (واحد پول این کشور) را شناور اعلام کرده است. نرخ اعلام شده صد برابر بالاتر از نرخ رسمی قدیمی است.

آزاد کردن نرخ ارزکه تاکنون تحت کنترل دولت قرار داشته یکی از اصلاحات اقتصادی اساسی طی سالهای اخیر در این کشور به شمار می رود.

صندوق بین المللی پول در واکنش به این اقدام گفته است که این اقدام دولت باعث برداشته شدن یکی از موانع اساسی در رشد اقتصادی یکی از کمتر توسعه یافته ترین کشورهای آسیایی است.

گفته شده این اقدام تلاشی برای آماده کردن زمینه های ورود سرمایه گذاری خارجی به این کشور در زمانی است که تحریم های خارجی اعمال شده علیه این کشور لغو شود.

روز گذشته یکشنبه چهاردهم فروردین ماه( دوم آوریل) انتخابات میان دوره ای پارلمان این کشور برگزار شد.

انتخابات میان دوره ای پارلمان برمه برای خانم سوچی که ۲۰ سال گذشته را در حبس خانگی بسر برد، رویدادی مهم بود.

این اولین بار از سال ۱۹۹۰ میلادی بودکه حزب وابسته به خانم سوچی در انتخابات این کشور شرکت کرد.

خانم سوچی که برنده جایزه صلح نوبل سال ۱۹۹۱ است، پس از لغو حصر خانگی، فعالیت سیاسی را از سر گرفت.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی نتایج این رای گیری موازنه قدرت را در برمه بر هم نخواهد زد، اما می تواند زمینه ای برای بیان نظرات مخالفان در کشور ایجاد کند.

مطالب مرتبط