عراق خواستار استرداد طارق هاشمی از قطر شد

حق نشر عکس AP
Image caption حسین شهرستانی، معاون نخست وزیر عراق گفته است که غیرقابل قبول است قطر میزبان آقای هاشمی است

حسین شهرستانی، معاون نخست وزیر عراق از دولت قطر خواسته تا طارق هاشمی، معاون سابق رئیس جمهوری عراق را به این کشور تحویل دهد.

آقای هاشمی که تحت تعقیب دولت عراق است، روز گذشته یکشنبه سیزدهم فروردین (اول آوریل) پس از ماهها ماندن در منطقه کردستان عراق، به قطر رفت.

آقای هاشمی که یکی از قدرتمندترین سیاستمداران سنی مذهب عراق بشمار می رفت، از سوی دولت متهم به انجام اعمال تروریستی شده است.

آقای شهرستانی گفته است که غیرقابل قبول است که قطر میزبان آقای هاشمی است .

این در حالی است که آقای هاشمی سفرش به قطر را در چارچوب دیدار از کشورهای منطقه عنوان کرده و گفته است که قصد دارد به منطقه کردستان عراق برگردد.

در دسامبر سال گذشته میلادی، نوری مالکی، نخست وزیر عراق حکم بازداشت آقای هاشمی را صادر کرد که این موضوع تنش هایی سیاسی را بین شیعیان و سنی ها به دنبال داشت.

حکم جلب آقای هاشمی پس از آن صادر شد که دولت عراق گفت که محافظانش پس از بازداشت اعتراف کرده اند او با فعالیت های تروریستی مرتبط بوده است.

اما آقای هاشمی ضمن رد اتهامات وارده گفته است که از دولت نوری مالکی خواسته تا از تعقیب کسانی که " سیاستمداران میهن پرست" خوانده، دست بردارد.

تعلیق صادرات نفت اقلیم کردستان عراق

در پی انتشار اخباری مبنی بر تعلیق صادرات نفت اقلیم کردستان عراق، حسین شهرستانی، معاون نخست وزیر عراق در جمع خبرنگاران گفته است که "بخش اعظمی از نفت تولیدی از طریق مرز به خارج به ویژه ایران قاچاق می شود."

روز گذشته اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که در اعتراض به قصور دولت مرکزی بغداد در پرداخت به کمپانی های نفتی طرف قرارداد، صادرات نفت این منطقه را به حال تعلیق در می آورد."

آقای شهرستانی همچنین گفت: " برای جلوگیری از قاچاق نفت، ما با ایران و ترکیه در مورد کنترل مرزهای مشترک مذاکره کرده ایم."

دولت مرکزی بغداد و کردهای ساکن در شمال این کشور مدتهاست که بر سر قراردادهای تولید نفت با کمپانی های خارجی و همچنین چگونگی تقسیم درآمد حاصل از نفت با هم اختلاف دارند.

مطالب مرتبط