دادستانی: در باره نظام‌خان جوره‌اف اطلاع نداریم

دادستانی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در گذشته، دادستانی کل تاجیکستان در باره نحوه بازداشت محمدروزی اسکندراف که نخست در حومه مسکو ناپدید و سپس در بازداشتگاه دوشنبه حاضر شد، پاسخ‌های ضد و نقیض پهن کرد

مسئولان دادستانی کل تاجیکستان می‌گویند که در باره سرنوشت نظام‌خان جوره‌اف اطلاعی در دست ندارند.

عبدالسمیع دادابای‌اف، رئیس بخش روابط بین‌المللی دادستانی کل تاجیکستان گفت که طبق آخرین اطلاع آن‌ها، آقای جوره‌اف در رابطه با پرونده دوم که علیه او باز شد، در بازداشتگاه قرار داشت.

ولی آنا استاویتسکیا، وکیل مدافع آقای جوره‌اف، می‌گوید که به احتمال زیاد موکلش پس از آزاد شدن از بازداشتگاه شهر زلنوگراد که روز ۲۹ مارس رخ داده است، از سوی نهادهای ذیربط روسیه و تاجیکستان به صورت مخفی و غیرقانونی به دوشنبه استرداد شده است.

خانم استاویتسکایا روز دوشنبه ۲ آوریل به بی‌بی‌سی گفت که نظام‌خان جوره‌اف، عضو سابق مجلس ولایت سغد که تحت پیگرد قانونی مقامات تاجیک قرار دارد، تا حال ناپدید است.

عبدالسمیع دادابای‌اف، رئیس بخش روابط بین‌المللی دادستانی کل تاجیکستان، گفت که در باره آزادشوی نظام‌خان جوره‌اف و یا از احتمال استرداد غیرقانونی وی به تاجیکستان اطلاعی در دست ندارد.

وی گفت: “احتمال استرداد غیرقانونی نظام‌خان جوره‌اف به تاجیکستان واقعی نیست. اگر آنا استاویتسکایا چنین احتمال زده باشد، پس از او باید پرسید که موکلش کجا شده است؟”

خانم استاویتسکایا می‌گوید که با پیوندان آقای جوره‌اف در تماس است و آن‌ها نیز تأیید کرده‌اند که از سرنوشتش اطلاعی ندارند. وی گفت: “من تصمیم گرفتم که از هر خبری در باره سرنوشت آقای جوره‌اف رسانه‌های گروهی را آگاه می‌سازم.”

این در حالیست که خانم استاویتسکایا دادگاه اروپایی حقوق بشر را در باره این قضیه آگاه کرده است و این نهاد دولت روسیه را موظف کرده است که تا ۲ آوریل در باره سرنوشت نظام‌خان جوره‌اف گزارش بدهد. زیرا در گذشته دادگاه اروپایی حقوق بشر استرداد نظام‌خان جوره‌اف از روسیه به تاجیکستان را منع کرده بود.

آنا استاویتسکایا گفت که روز دوشنبه ۲ آوریل مهلت این مقررات دادگاه حقوق بشر انجام می‌یابد و در باره محتوای گزارش مقامات روس به این دادگاه هنوز اطلاعی در دست ندارد.

نظام‌خان جوره‌اف ۱۸ اوت سال ۲۰۱۰ در یکی از محلات شهر مسکو از سوی مأموران پلیس روسیه با درخواست جانب تاجیکستان بازداشت شده بود.

دولت تاجیکستان آقای جوره‌اف را در ارتکاب چند جرم، از جمله قتل، سرقت مبالغ و تأسیس گوروه غیرقانونی مسلح مظنون دانسته و خواستار استرداد وی از روسیه شده است.

مقامات تاجیک، آقای جوره‌اف را همچنین در سازمان‌دهی ترور طالب بابااف، معاون دادستان کل تاجیکستان، در آغاز دهه ۱۹۹۰ مظنون می‌دانند.

دو ماه قبل نظام‌خان جوره‌اف از بازداشتگاه آزاد شد، ولی طبق یک شکایت تاجیکتباران روسیه که او را در سوءقصد به جان خود متهم کرده بود، دوباره وارد بازداشتگاه شد.

در نهایت، روز ۲۹ مارس، دادگاه تصمیم گرفت که تا زمان رسیدگی به این قضیه، آقای جوره‌یف باید آزاد باشد. ولی به هنگام آزادی که به گفته آنا استویتسکایا بدون حضور وکیل مدافع صورت گرفته است، آقای جوره‌اف ناپدید می‌شود.

برخی از صاحب‌نظران ادعا داشتند که کنترل برخی از کارخانه‌های صنعتی در ولایت سغد از سوی آقای جوره‌اف دلیل اصلی مخالفت‌ها میان وی و برخی از گروه‌های تجار و مقامات شده است. ناظران محلی می‌گویند، آن زمان آقای جوره‌اف در ولایت سغد از اعتبار و نفوذ گسترده‌ای برخوردار بود.

در همین حال، ناپدید شدن تاجیک‌تباران تحت پیگرد قانونی در روسیه پدیده تازه‌ای نیست. سازمان عفو بین‌الملل اخیراً از ربوده شدن چند تبعه تاجیک در مسکو که سپس از بازداشتگاه‌های تاجیکستان سر درآوردند، گزارش داده است.

در سال ۲۰۰۵ به همین ترتیب محمدروزی اسکندراف، رهبر وقت حزب دمکرات تاجیکستان و از مخالفان عمده پرزیدنت رحمان، در شهر کرولف استان مسکو ناپدید شد و سپس در بازداشتگاهی در دوشنبه سر درآورد.