هیاتی از سازمان ملل به سوریه سفر می‌کند

حق نشر عکس AP
Image caption فعالان سوری می گویندکشتار مردم در شهرهای مختلف این کشور ادامه دارد

سخنگوی کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه گفته است یک گروه از سازمان ملل برای مذاکره درباره اعزام ناظران بین المللی به سوریه ، ظرف ۴۸ ساعت آینده به این کشور سفر می کند.

گفته شده که این تیم شامل ۵ یا ۶ نفر خواهد بود.

در حالی خبر اعزام این هیات به دمشق اعلام شده که روز گذشته کوفی عنان در جریان نشستی در شورای امنیت سازمان ملل از این شورا خواست تا دهم آوریل را به عنوان مهلتی برای اجرای آتش بس در سوریه اعلام کند.

دولت سوریه موافقت خود را با ضرب الاجل تعیین شده، اعلام کرده است.

طرح صلح پیشنهادی آقای عنان شامل برقراری آتش بس از سوی تمام گروه های درگیر تحت نظارت سازمان ملل، خروج سربازان و سلاح های سنگین از شهرها و ارسال کمک های بشردوستانه به مناطق مورد نیاز است.

در همین حال رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، شورای امنیت سازمان ملل را متهم کرده که با شکست در دستیابی به راه حلی مشترک، در سرکوب غیرنظامیان به طور غیرمستقیم دست داشته است.

آقای اردوغان گفته است در حالی که کشتار مردم بیگناه سوریه روزانه در شهرهای مختلف ادامه دارد، شورای امنیت دست به هیچ اقدامی نمی زند.

نخست وزیر ترکیه که در جمع اعضای حزب حاکم عدالت و توسعه صحبت می کرد، گفت که این کشور به مردم سوریه پشت نخواهد کرد.

تاکنون چین و روسیه دو بار قطعنامه های شورای امنیت را در محکومیت رژیم بشار اسد، وتو کرده اند.

سفر مسئول صلیب سرخ جهانی به سوریه

جاکوب کلینبرگر، مسئول صلیب سرخ جهانی که به سوریه سفر کرده با مقامات ارشد این کشور دیدار و مذاکره کرده است.

هدف از این سفر، ترغیب مقامات سوری به همکاری با این نهاد بین المللی برای ارسال کمک های انسان دوستانه به مردم مناطقی است، که درگیری ها در آن جا همچنان ادامه دارد.

صلیب سرخ پیشتر در بیانیه ای خواستار دو ساعت آتش بس روزانه برای تخلیه مجروحان و ارسال کمک به مناطق مورد نیاز شده بود.

گفته شده علیرغم موافقت دولت سوریه با طرح صلح پیشنهادی، فعالان این کشور می گویند که نیروهای دولتی به حملاتشان علیه پایگاههای مخالفان همچنان ادامه می دهند.

مطالب مرتبط