گروگان های اسیر شورشیان فارک کلمبیا آزاد شدند

حق نشر عکس s
Image caption گروگان های آزاد شده هنگام پیاده شدن از هلی کوپتر فریاد شادی سر دادند

گروگان های اسیر شورشیان فارک کلمبیا ، شامل چهار نظامی و شش نیروی پلیس پس از ۱۴ سال اسارت، آزاد شدند.

یک هلی کوپتر نظامی برزیلی، در منطقه ای جنگلی که شورشیان محل آن را مشخص کردند، گروگان ها را تحویل گرفته و به مکانی امن منتقل کرد.

خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا از آزاد شدن آخرین گروه از گروگان های نظامی و انتظامی ابراز خشنودی کرد اما گفت که این اقدام به تنهایی برای آغاز مذاکرت مستقیم "کافی نیست".

نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا (فارک) ۵ دهه است که علیه دولت کلمبیا می جنگند و به این ترتیب قدیمی ترین گروه شورشی در آمریکای لاتین به شمار می رود.

تصاویر تلویزیونی، گروگان ها را در حال پیاده شدن از هلی کوپتر در شهر ویلاویچنسیو و ابراز شادی و دست تکان دادن نشان داد.

در آنجا، گروگان های آزاد شده با استقبال اقوامشان مواجه شدند و پیش از انتقال به بوگوتا، پایتخت، تحت معاینه پزشکی قرار گرفتند.

بعضی از آنها با حیوان های دست آموز خود از جمله یک میمون و یک خوک کوچک، از هلی کوپتر پیاده شدند.

آقای سانتوس در حالی که در قصر ریاست جمهوری سخن می گفت به آنها پیام داد: "به آزادی خوش آمدید، سربازان و پلیس های کلمبیا. آزادی برای شما دیر فرا رسید اما حال در کمال خوشحالی مردم کشور، آزادی متعلق به شماست".

وی در عین حال هشدار داد تا زمانی که همه گروگان ها آزاد نشوند، دولت به سیاست مقابله با گروه های شورشی مسلح ادامه خواهد داد.

او در ادامه گفت: "وقتی دولت مطمئن شود که تضمین های کافی برای آغاز روند پایان دادن به درگیری ها وجود دارد، همه کشور از آن مطلع خواهند شد."

آزادی گروگان ها با هماهنگی کمیته صلیب سرخ بین المللی و با میانجیگری گروهی کلمبیایی به سرپرستی پیداد کوردوبا، سناتور سابق، صورت گرفت.

جوردی ریک، رئیس کمیته صلیب سرخ در کلمبیا گفت: "ما از اینکه توانستیم ظرف یک روز ، ۱۰ خانواده را پس از سال ها انتظار، مجددا گرد هم بیاوریم بی نهایت خوشحالیم."

اعضای فارک از دهه ۶۰ میلادی تاکنون برای دستیابی به قدرت در کلمبیا نبرد مسلحانه می کنند.

اما طی دهه گذشته این گروه با از دست دادن تعدادی از فرماندهان ارشد خود و یک رشته شکست های پیاپی، تضعیف شده است.

منبع اصلی درآمد شورشیان فارک، قاچاق مواد مخدر و آدم ربایی است که از سوی جوامع بین المللی محکوم شده است.

فارک در ماه فوریه قول داد تا دست از آدم ربایی بردارد.

مطالب مرتبط