۱۰ میلیون دلار جایزه برای بازداشت بنیانگذار لشکر طیبه

آقای سعید اکنون رهبر گروه "جماعه الدعوه" است حق نشر عکس AFP
Image caption آقای سعید اکنون رهبر گروه "جماعه الدعوه" است

آمریکا گفته است هر فردی که حافظ محمد سعید، بنیانگذار لشکر طیبه، گروه پیکارجوی مستقر در پاکستان را بازداشت کند ۱۰ میلیون دلار جایزه می گیرد.

آقای سعید اکنون رهبر گروه "جماعه الدعوه" است که گفته می شود یکی از شاخه های لشکر طیبه بوده و برای حملات مرگبار مومبای (بمبئی) در ۲۰۰۸ مقصر دانسته شده است.

لشکر طیبه و جماعه الدعوه هر دو در فهرست سیاه آمریکا به عنوان سازمان های تروریستی ثبت شده است.

لشکر طیبه در بیانیه ای اقدام آمریکا را "یک حمله دیگر به اسلام و مسلمانان" توصیف کرده است.

به گفته خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد با آنکه آقای سعید در "فهرست افراد تحت نظارت" در پاکستان قرار دارد، آزادانه به نقاط مختلف کشور سفر کرده و به فعالیت ادامه می دهد.

جایزه ای که برای یافتن حافظ سعید تعیین شده، در میان بالاترین جوایزی است که ایالات متحده آمریکا برای فرماندهان و اعضای گروه های تروریستی تعیین کرده است، و او را از نظر "میزان تحت تعقیب بودن" همتراز ملا محمد عمر، رهبر گروه طالبان قرار داده است.

آقای سعید هفته گذشته در محوطه بیرون پارلمان در اسلام آباد دست به تظاهرات زد و از دولت پاکستان خواست تا روابط خود را با آمریکا و هند کاملا قطع کند.

او همواره ادعا کرده است که گروه جماعه الدعوه یک سازمان خیریه است و به هیچ وجه در اعمال خشونت آمیز توسط گروه های پیکارجو نقشی ایفا نکرده است. آقای سعید همچنین هرگونه ادعا در مورد دست داشتن خود در اعمال تروریستی را رد کرده است.

دولت پاکستان درباره اقدام آمریکا اظهار نظر نکرده است ولی همواره استدلال کرده که علیه آقای سعید نمی تواند اقدامی انجام دهد، مگر آنکه پلیس یا دادگاه رسما وی را مورد پیگرد قانونی قرار دهند.

پاکستان، رهبران ارشد لشکر طیبه را پس از حملات مومبای بازداشت کرد اما بیشتر آنها از جمله آقای سعید بعد از درخواست تجدید نظر آزاد شدند.

آمریکا همچنین ۲ میلیون دلار جایزه برای بازداشت عبدالرحمن مکی، شوهر خواهر آقای سعید، یکی دیگر از بنیانگذاران لشکر طیبه، تعیین کرده است.

در حملات مومبای که سه روز به طول انجامید، افراد مسلح در چندین نقطه حساس شهر، از جمله مراکز تجاری، ایستگاه های خط آهن و هتل های بزرگ، اقدام به تیراندازی و بمبگذاری کردند.

نزدیک به ۱۷۰ نفر در اثر این حملات کشته و بیش از سیصد نفر زخمی شدند.

در جریان این حملات، ۹ مرد مسلح نیز کشته شدند و اجمل امیر قصاب تنها مهاجمی بود که زنده ماند و دستگیر شد.

هند لشکر طیبه را مسئول حملات شناخت و از آن پس روابط متزلزل دو کشور از همیشه تیره تر شد.

در وبسایت وزارت کشور آمریکا تحت عنوان "پاداش برای عدالت" آقای سعید به عنوان یک "شهروند پاکستانی" با "موهای سرخ" و " چشمان قهوه ای" توصیف شده است.

هند از تعیین پاداش توسط آمریکا استقبال کرد و گفت که این اقدام هشدار بزرگی برای اعضای لشکر طیبه در بر دارد و آن این است که "جامعه بین المللی در مبارزه با تروریسم متحد باقی خواهد ماند."

اما در بیانیه لشکر طیبه آمده است که این اقدام تنها به تشدید عواطف ضد آمریکایی در بین مسلمانان منجر می شود.

مطالب مرتبط