روسیه: کمک به مخالفان سوریه کشتاری چندساله در پی دارد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای لاوروف می گوید دولت های غربی و عربی با مسلح کردن مخالفان و اعمال تحریم ها به تلاش برای پابان دادن به خونریزی آسیب می رساند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفته است که مخالفان سوریه هرگز نیروهای مسلح این کشور را شکست نخواهند داد حتی اگر "تا بن دندان مسلح شوند."

آقای لاوروف هشدار داده است که اگر دولت های غربی و عربی دخالت نظامی کنند و به گروه های مخالف سوریه اسلحه برسانند، "به سال ها کشتار منجر خواهد شد."

اظهار نظر وزیر امور خارجه روسیه سه روز پس از آن صورت گرفته است که کشورهای عرب منطقه خلیج فارس که در نشست استانبول حضور داشتند با پرداخت حقوق و سایر هزینه ها به شورشیان ارتش آزاد سوریه موافقت کردند.

این پول که از طریق شورای امنیت ملی سوریه، متعلق به مخالفان، توزیع خواهد شد اولین مورد حمایت رسمی بین المللی از ارتش آزاد سوریه است.

در همین حال، آمریکا به دولت سوریه هشدار داده است که خشونت ها را پیش از ضرب الاجل آتش بس که از سوی کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، روز دهم آوریل اعلام شده، تشدید نکند.

سوزان رایس، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل، گفت که عملکرد سوریه از اول آوریل تاکنون این امید را ایجاد نکرده که به طرح صلح کوفی عنان، پایبند می ماند.

خانم رایس گفت که آمریکا "شک دارد که دولت سوریه ناگهان به تعهداتش پایبند بماند" و لازم است که سازمان ملل "به صورتی فوری و جدی به این عدم پایبندی واکنش نشان دهد."

حق نشر عکس AP
Image caption فعالان حقوق بشر، سوریه را به تشدید سرکوب مخالفان پیش از ضرب الاجل آتش بس متهم می کنند

دولت سوریه گفته است که با ضرب الاجل موافق است ولی فعالان حقوق بشر، این دولت را متهم می کنند که پیش از اینکه نیروهای ناظران سازمان ملل از راه برسند، به سرکوب مخالفان شدت بخشیده است.

سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه گزارش داده است که روز سه شنبه، در درگیری ها بین نیروهای دولتی و شورشیان در تفتناز ، دست کم ۵۸ نفر کشته شدند.

این گزارش همچنین می افزاید که ۱۸ سرباز در استان های حمص، ادلب و درعا در این درگیری ها کشته شدند.

امروز چهارشنبه ۴ آوریل، صدای انفجار و تیراندازی از نقاط مختلف سوریه از جمله شهر حمص و نزدیک مرز ترکیه گزارش شده است.

رمی عبدالرحمن یکی از اعضای سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه به خبرگزاری فرانسه گفت که تانک ها، قبل از اینکه به پایگاه های خود برگردند، همچنان شلیک می کنند یا به شهرها و روستاها یورش می برند. این به معنای عقب نشینی کردن نیست."

وزیر امور خارجه روسیه طی دیدارش از آذربایجان گفت که گروه "دوستان سوریه" که از دولت های غربی و عربی تشکیل شده و از تغییر سیاسی در این کشور حمایت می کند، به تلاش ها برای پایان بخشیدن به خونریزی آسیب می رساند.

آقای لاوروف به رسانه های روسیه گفت: "همه از طرح کوفی عنان حمایت کرده اند، ولی تصمیم های اجلاس گروه "دوستان سوریه" مبنی بر مسلح کردن نیروهای مخالف و اعمال تحریم ها، به تلاش ها برای صلح آسیب می رساند."

مطالب مرتبط