آمریکا تحریم ها علیه برمه را کاهش می‌دهد

حق نشر عکس AFP
Image caption حزب خانم سوچی در انتخابات اخیر اکثر کرسی‌های پارلمان را کسب کرد

آمریکا اعلام کرده است که تحریم ها علیه برمه را بیش از پیش کاهش خواهد داد. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است بعضی از محدودیت‌ها در روابط مالی دو کشور کاهش خواهد یافت و رهبران برمه قادر خواهند بود به آمریکا سفر کنند.

رهبران اتحادیه اروپا نیز پیشتر، چهارشنبه ۴ آوریل، اعلام کرده بودند که آنها نیز در نظر دارند اقدامات مشابهی را انجام دهند.

این خبر چند روز پس از آن اعلام شد که حزب لیگ ملی دموکراسی، از احزاب مخالف دولت برمه، پیروزی آنگ سان سوچی، رهبر و نامزد این حزب در انتخابات میان‌دوره ای پارلمان این کشور را تایید کرد.

حزب لیگ ملی دموکراسی، در انتخاباتی که ناظران آن را منصفانه و آزاد دانستند، موفق به کسب ۴۳ کرسی از ۴۵ کرسی در پارلمان شد.

خانم کلینتون که سال گذشته از برمه دیدار کرد از تین سین، رئیس جمهور این کشور برای "شیوه رهبری و شهامتش" تقدیر کرد.

او گفت: "ما از پیشرفت هایی که در روند سیاسی برمه حاصل شده استقبال می کنیم و به سیاست همکاری ادامه می دهیم."

از جمله اقداماتی که قرار است در راستای کاهش تحریم ها انجام شود، فرستادن سفیر به برمه و تاسیس دفتر توسعه بین المللی در این کشور است.

خانم کلینتون همچنین بدون ارائه جزئیات گفت که آمریکا قرار است با طرحی "هدفمند" ممنوعیت خدمات مالی آمریکا و سرمایه‌گذاری در برمه را کاهش دهد.

اما وی تاکید کرد که تحریم ها علیه "افراد و یا سازمان‌هایی که در جهت خلاف این اصلاحات تاریخی حرکت می کنند" ادامه خواهد یافت.

آمریکا در ماه فوریه نیز تا حدی تحریم ها علیه برمه را کاهش داده بود.

زندانی های سیاسی

خبر کاهش تحریم ها از سوی آمریکا ساعاتی پس از آن اعلام شد که رهبران سیاسی در همایشی برای بررسی اوضاع منطقه رسما خواستار آن شدند که به منظور توسعه سیاسی و اقتصادی برمه، تحریم ها علیه این کشور فورا لغو شود.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است که اعضای اتحادیه اروپا نیز احتمالا مایل به لغو بعضی از تحریم ها علیه برمه هستند.

اما وی افزود: "این به معنای آن نیست که فورا روابط کامل تجاری با برمه از سر گرفته شود."

آقای هیگ گفت که فشارها بر برمه برای آزادی زندانیان سیاسی ادامه خواهد داشت.

با آنکه حزب لیگ ملی دموکراسی در انتخابات روز یکشنبه پیروز شد، تسلط حاکمان نظامی کشور بر پارلمان به قوت خود باقی مانده است. حزب متعلق به نظامیان برمه - اتحاد برای همبستگی و توسعه - پس از انتخابات ۲۰۱۰، هنوز دارای ۸۰ درصد از کرسی های پارلمان است.

در سال ۲۰۱۰ دولت برمه انتخاباتی برگزار کرد که در آن بخش عمده‌ای از کرسی های مجلس به حزب تحت نفوذ حاکمان تعلق گرفت و به فاصله چند روز هم خانم سوچی از زندان آزاد شد. لیگ ملی دمکراسی این انتخابات را تحریم کرد و آن را غیر منصفانه دانست. اما به خانم سوچی، رهبر آن، اجازه فعالیت سیاسی داده شد.

ناظران می گویند آزمون واقعی برای میزان تعهد دولت به اصلاحات هنگامی است که حزب لیگ ملی دموکراسی وارد پارلمان شود.

حزب لیگ ملی دموکراسی در سال ۱۹۹۰ در انتخابات پارلمانی پیروز شد اما رژیم نظامی کشور انتخابات را باطل اعلام کرد و رهبران این حزب را هم به زندان فرستاد.

آنگ سان سوچی نیز تا اواخر سال ۲۰۱۰ یا در زندان بود و یا در بازداشت خانگی به سر می‌برد.

اما از سال ۲۰۱۰ یک رشته اصلاحات در برمه صورت گرفت که بر اساس آن حاکمیت نظامیان ظاهرا پایان یافت و دولتی غیر نظامی قدرت را دست گرفت.

مطالب مرتبط