سیل قسمتی از راه دوشنبه-خاروغ را خراب کرد

راه دوشنبه-خاروغ حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مسئولان امور اضطراری می‌گویند که پاکسازی این راه‌ها تا بعد از ظهر امروز به آخر خواهد رسید

کمیته امور اضطراری از قطع موقتی حرکت وسایل حمل و نقل در شاهراه دوشنبه-خاروغ خبر داده است.

طوری که دفتر مطبوعاتی این کمیته می‌گوید، صبح روز پنج‌شنبه‌ ۵ آوریل سیل قسمتی از این راه در ناحیه ونج را خراب کرده است.

عارفشاه ناظم‌اف، سخنگوی این کمیته، به بی‌بی‌سی گفت: "در ناحیه ونج، در موضع آتشک که در ۴۴۲ کیلومتری شاهراه دوشنبه-خاروغ واقع است، سیل فرآمده و حرکت ماشین‌ها در این شاهراه تا مدت نامعلوم قطع شده است."

"همچونین، در ناحیه اشکاشیم در هفت قسمت راه خاروغ-اشکاشیم سیل فرآمده و حرکت ماشین‌ها را از مرکز بدخشان به اشکاشیم مسدود کرده است."

آقای ناظم‌اف می‌گوید که در حال حاضر کارمندان راه و گروهی از کارمندان این کمیته مشغول پاکسازی راه‌ها از سیل بوده‌اند.

انتظار می‌رود، پاکسازی این راه تا بعد از ظهر امروز به آخر رسد و حرکت وسایل نقلیه در شاهراه دوشنبه-خاروغ از سر گرفته شود.

در همین حال، گزارش‌های رسیده از بدخشان حاکیست که در قسمت شاهراه دوشنبه-خاروغ در موضع آتشک ناحیه ونج در اواسط ماه مارس نیز حدود ده روز حرکت ماشین‌ها مسدود شده بود.

هرچند مسئولان امور راه گفته‌اند که کارمندان محلی با راه انفجار توانسته‌اند این راه را باز کنند، ولی به گفته یک منبع، از گذرگاه آتشک تنها ماشین‌های کوچک مسافربر عبور کرده می‌توانند.

این در حالیست که بسیاری از رانندگان سابقه‌دار که سال‌های طولانی در شاهراه دوشنبه-خاروغ مشغول رانندگی هستند، با اشاره‌ به تلفات جانی و خسارات مالی از ریزش بهمن و سیل، بنیاد تونل‌ها در قسمت‌های خطرناک راه بدخشان را ضروری می‌دانند.

دولت تاجیکستان اخیراً تونل‌هایی را در چند راه کوهستانی بنیاد کرده، ولی گفته می‌شود که برای ساختمان این تونل‌ها مبالغ هنگفتی لازم است. اما دولت تاجیکستان در شرایط فعلی توان بنیاد چنین تأسیسات را نداشته است.

از سوی دیگر، بسیاری از ساکنان روستاها در بدخشان از آمدن سیل در نزدیکی منازلشان شکایت کرده‌اند.

گفته می‌شود، که اخیراً ریزش سیل در شهر خاروغ دو منزل مسکونی را کاملاً خراب و به ده‌ها خانه‌های مردم خساراتی وارد کرده است.

طوری که مسئولان حکومت محلی می‌گویند، در قلمرو بدخشان هنوز پیامدهای نامطلوب برف و باران شدید ادامه‌ دارد.

به گفتة آن‌ها، گرم‌شوی سریع هوا و آب شدن برف در نواحی مختلف منجر به ریزش سیل و یرچ شده و به روستاها و خانواده‌های آن خسارات زیادی وارد کرده است.

طبق اطّلاع منابع امور اضطراری، اخیراً در نواحی راشت‌قلعه و اشکاشیم سیل‌های بزرگی آمده و باغات ساکنان این نواهی را نابود کرده است.

هرچند مسئولان دولتی می‌گویند که میزان خسارات وارده از این حوادث طبیعی هنوز مشخص نشده است، ولی کارشناسان محلی حدس می‌زنند که حوادث طبیعی امسال به اقتصاد و اجتماع بدخشان میلیون‌ها سامانی زیان وارد کرده است.

مطالب مرتبط